Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Činoherní klub uvádí, Redakce: Činoherní klub uvádí Rádobydivadlo Klapý (1.3. 2009). Scena.cz – 1. kulturní portál, 25.2.2009

Činoherní klub uvádí: Rádobydivadlo Klapý (1.3. 2009)

V rámci přehlídky amatérských divadelních souborů v roce 2009Činoherní klub uvádí se v neděli 1. března 2009 od 19:30 h v pražském Činoherním klubu představí soubor Rádobydivadlo Klapý. Uvede inscenaci Nikolaje Koljady Slepice. Stojící voda začíná smrdět a není nic horšího, než zvyknout si na to dobrý v našem životě a otupěle to považovat za samozřejmost.

Režie: Ladislav Valeš / Scéna, zvuk, světla Pavel Hurych / Výběr hudba: Veronika Valešová / Hrají: Veronika Valešová, Jaroslava Maťáková, Petra Zámečníková, Pavel Macák, Petr Bernard, Jaromír Holfaeur, Robert Deme, Liběna Štěpánová a Jan Kaška.

Nikolaj Koljada (*1957) dokázal během dvaceti let napsat kolem devadesáti her. Někteří jej nazývají grafomanem, jiní zručným řemeslníkem, někteří dokonce novodobým Čechovem. Jisté je, že jeho hry se uvádějí s úspěchem po celém světě a se svými žáky (Vasilij Sigarev, Ivan Vyrypajev a další) vytvořil nepřehlédnutelnou vlnu současné ruské dramatiky.

Slepice je fraškou (i zrcadlem) o zoufalých poměrech v oblastním divadle anebo: „Pokud probudíte mladou herečku v pět ráno z jejího snu, probudí ona vás z iluzí o vašem životě a dozvíte se podstatně více, než jste chtěli ...“

Rádobydivadlo Klapý bylo založeno na podzim roku 1986. Jeho zakladatelé byli Ladislav Valeš, současný umělecký vedoucí a režisér souboru, a ing. Vladislav Kaspar. Důvodem založení souboru bylo velké názorové nedorozumění a posléze i vyloučení Ladislava Valeše z divadelního souboru Scéna v Libochovicích. První premiéra se odehrála 12.ledna 1987 v sále kulturního střediska Lovoš v Lovosicích. Byla strašná zima, něco kolem -18 stupňů a divákům šla pára od úst. Ale vydrželi do konce a to bylo dobré znamení, protože pokud by tenkrát odešli, Rádobydivadlo by se zcela jistě rozpadlo. Při vzniku byli tři herci a jeden režisér, dnes soubor čítá přes třicet členů. Všichni přicházeli s touhou hrát divadlo, které by oslovovalo a částečně i provokovalo. Daří se jim to dodnes.

Divadlo Rádobydivadlo Klapý oslavilo v 2007 dvacet let své existence. Za tu dobu se stalo špičkovým amatérským souborem, který již mockrát reprezentoval Českou republiku na mezinárodních divadelních festivalech. V Činoherním klubu / Čk uvádí se představil soubor inscenací Ladislava Valeš / Taková podivná kombinace citů v roce 2005.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':