Databáze českého amatérského divadla

Texty: Ústí nad Orlicí, Veselé zrcadlo, Gymnazisté se podívají k protinožcům. Orlický deník, 23. 1. 2008

Gymnazisté se podívají k protinožcům

Ústí n. O. - Výměnné pobyty do Německa, Francie či Anglie bývají v rámci studia na střední škole dnes už celkem běžnou praxí. Orlickoústeckému gymnáziu se ale podařil husarský kousek, protože část jeho studentů a pedagogů se již za necelý měsíc podívá k protinožcům do Austrálie. Na podrobnosti jsme se zeptali pedagožky gymnázia Lenky Janyšové.

Jak vlastně začala spolupráce mezi Gymnáziem Ústí nad Orlicí a Ringwood Secondary College v Melbourne?

"V roce 2002 jsme byli se studenty na výměnném pobytu ve francouzském Bitche. V té době tam pobýval na soukromé návštěvě australský učitel Robert Motton s rodinou. Na společné večeři jsme si povídali o cestování a studentských výměnách. Pan Motton zmínil plánovanou cestu kolem světa pro 40 studentů s hudebně–tanečním vystoupením „This is Australia“. Tu plánoval jako turné po pěti zemích světa a Marie Kuběnková zpola žertem řekla: „Tak přijeďte i k nám do České republiky, u nás je krásně!“ Na jaře 2003 Marie dostala e-mail s dotazem, zda s nabídkou mohou počítat, v dubnu 2004 Australané skutečně přijeli a předvedli tři vystoupení své show, která se velmi líbila. Obdobná cesta k nám se uskutečnila i v roce 2007."

Kdy jste začali přemýšlet o „výletu“ do Austrálie, jak dlouho trvaly přípravy a kolik studentů a pedagogů nakonec pojede?

"O návštěvě Austrálie jsme začali uvažovat po oslavách 60 let vzniku gymnázia, tedy v říjnu 2006. Chtěli jsme původně vycestovat s divadelním představením, po půl roce práce jsme ale zjistili, že letenky jsou příliš drahé a že více než polovina studentů se z finančních důvodů nebude schopna projektu zúčastnit. Zdálo se, že naše skoro roční snaha skončí nezdarem. Přišly ale prázdniny, oslovili jsme mnoho sponzorů a do projektu zapojili rodiče. Díky jejich snaze se nakonec podařilo sehnat takový objem peněz, že se výprava do Austrálie uskuteční. Celková příprava trvá už rok a půl, intenzivně pracujeme od září 2007. V únoru odjíždí dvacet studentů a dva učitelé."

Na kolik takovýto projekt vyjde a kdo se něm podílí?

"Jen letenka stojí zhruba osmatřicet tisíc. K tomu je třeba připočítat další náklady, jako pojištění, náklady na divadelní představení , dopravu na letiště a zpět a podobně. Pobyt v Austrálii budou hradit naši hostitelé, kteří tímto oplácejí naši pohostinnost při jejich pobytech zde v Ústí. Studenti budou ubytováni v rodinách a je pro ně připraven atraktivní program. Významnou částkou přispěli sponzoři, asi polovinu nákladů hradí rodiče studentů."

Kdy a na jak dlouho odlétáte k Australanům, kolik hodin vám zabere cesta?

"Odlétáme čtrnáctého února a vracíme se devětadvacátého. Cesta trvá přibližně dvacet sedm hodin, budeme mít tedy třináct dní čistého pobytu."

Co máte pro své australské přátele připraveno? Předpokládám, že nejedete s prázdnou…

"Původní záměr divadelního představení Nikoly Šuhaje nevyšel, a tak jsme připravili divadelně, hudebně a tanečně zpracovanou historii o našem národu od vzniku až po revoluci 1989. Dále něco málo o Ústí a také film o naší škole a životě mladých. Představení „Cestujeme do Austrálie“ hrajeme pro ústecké školy a veřejnost."

Jak jste vyřešili otázku překladu pro divadelní představení? Hrajete v angličtině, nebo vezete tlumočníka?

"Budeme mít českou verzi, kterou předvedeme v Ústí nad Orlicí a v Melbourne sehrajeme verzi anglickou, která je překladem té české.
Studenti se ji v současné době pilně učí. Součástí programu jsou i písně, ty budou v češtině a tance, které jsou mezinárodně srozumitelné."

Myslíte, že je možná spolupráce s australskou školou i do budoucna?
Je to finančně únosné?

"Spolupráce možná je a pokud jde o finance, to je těžké předvídat.
Projekt je časově náročný z hlediska příprav, shánění sponzorů a psaní projektů. Klade to nemalé nároky na školu a hlavně zainteresované učitele."
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':