Databáze českého amatérského divadla

Texty: PARDUBICE, Exil, SEJKORA, Jiří: Kupé story v Exilu: znásilnění, nakládačka a tunel! Pardubický deník, 17. 1. 2008

Kupé story v Exilu: znásilnění, nakládačka a tunel!

Česká Třebová/Pardubice - Českotřebovský Triarius v úterý večer hostoval v pardubickém divadélku.

S hořkou komedií o cestě vlakem, která zároveň pojednává o komplikovaných vztazích mezi muži a ženami, vypráví inscenace českotřebovského Triaria zvaná Kupé story. V úterý večer byla k vidění v pardubickém divadle Exil.

Do špinavého kupé s omšelými sedačkami přichází student filozofie (Jan Gregar), jehož při každé jízdě vlakem přepadá skepse. Během ní přemýšlí, zda by se neměl raději vykašlat na školu a začít dělat něco prospěšnějšího pro společnost. Třeba natočit pořádný sci–fi biják, které tolik miluje, stejně jako vytváření vlastních novotvarů. Jenže kde sehnat na film podle jeho představ peníze, když producenti se u dveří („snad s výjimkou Pomejeho“), asi netrhnou? Nebude výhodnější natočit bondovku či dokonce porno, kde se na nákladech ušetří nejvíc? „Tam stačí jen dva herci. Výhodou je, že rekvizity si nosí s sebou,“ přemítá student. Ale dokázal by ukočírovat své sexuální pudy? Asi těžko, když se ozývají i při příchodu studentky chemie (Michaela Vyčítalová) do kupé…

Student filozofie má zase o čem přemýšlet. Jak pohlednou slečnu sbalit? Jak upoutat její pozornost, která je plně soustředěná na knížku chemie?
Dokonale se to povede až drsnému trestanci (Ivo Soukup), jehož právě pustili z věznice Leopoldov, kam se dostal za znásilnění. Jakmile otevře svého lahváče, dá oběma spolucestujícím najevo, že skutek, za který „seděl“, chce brzy zopakovat. Zatímco studentka se třese, studenta by rozhodně medailí za hrdinství nevyznamenali. A to ani ve chvíli, kdy nově příchozího právníka zločinec přivítá pořádnou nakládačkou. A že není hraná, o tom se jeho představitel Josef Jan Kopecký může přesvědčit každou reprízu Kupé story. „Bez pořádné rány by to nebylo autentické,“ míní oběť tvrdé pecky Jan Josef Kopecký. Ten je i režisérem tohoto příjemného hodinového „kousku“.
Zločinec, jehož početí způsobilo právě znásilnění, si už chystá obhajobu k soudu. Vyruší ho až průvodčí (Barbora Kalousková), která naléhá na předložení jízdenky tak usilovně, že to s ní špatně skončí…
Když z kupé zmizí zločinec i právník, zbydou v něm opět jen dva mladí. A je tu tunel…

Českotřebovští zanechali v Exilu velmi dobrý dojem. A to nejen v případě Jana Gregara, na jehož bedrech leží podstatná část hry, která vznikla podle povídky Leopoldov a zpět. Tu má „na svědomí“ současný slovenský autor Rado Olos.
Její českotřebovská dramatizace bude v Pardubicích k vidění znovu v úterý 19. února, a to od devatenácti hodin.

Deník / Jiří Sejkora

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':