Databáze českého amatérského divadla

Texty: ZAPLETALOVÁ, Věra: Duchařská komedie (Rozmarný duch) prověří i nováčky v souboru. AS 3.6.2016.

Duchařská komedie prověří i nováčky v souboru

Poslední letošní premiérou sezony bude v Divadle Exil komedie Rozmarný duch. Režie se poprvé v našem divadle ujala Renáta Šťastná. Své první krůčky na exilovském jevišti udělají i někteří herci. de o komedii anglického dramatika Noela Cowarda "Rozmarný duch". Poprvé inscenaci uvedeme v pátek 3. června. První repríza je naplánována na středu 8. června.

Činoherní | Hudební

Dále upozorňujeme, že v sobotu 4. června od 19.00 hod. naposledy uvedeme inscenaci Maryša, která je ověnčená mnoha divadelními cenami. Moderní zpracování ctí předlohu bratří Mrštíků, nicméně je zbaveno nářečí a dalších dobových prvků. Inscenátoři kladli důraz především na téma slavného dramatu.

Před představeními je v Divadle Exil k vidění výstava fotografií Petra Moška nazvaná PRŮVODCE.
Rozmarný duch

„Zkoušení komedie se nese převážně v duchu Ducha, kterého vidí a slyší pouze hlavní představitel – vyvolaného značně výstředním mediem – tak není divu, že při zkouškách zazní často i výbuch smíchu, i když postavy na jevišti v takových situacích smích spíše zadržují. Rozesmát se naplno je pak pouze dovoleno – a snad se to i podaří – divákovi v hledišti,“ říká Marie Kučerová, která dohlíží na jevištní řeč herců.

Autorem komedie je Noel Coward, jeden z předních úspěšných anglických dramatiků minulého století. Proslul zejména svými konverzačními a situačními komediemi. Chtěl jimi diváky nejen pobavit, ale často svým břitkým humorem i provokovat. „Dokazuje to i v této komedii, kterou jsme se rozhodli uvést. Je přitažlivá svou duchařskou tématikou i propletencem manželských vztahů,“ vysvětluje režisérka Renáta Štastná.

Divadelní hra Rozmarný duch byla považována za Cowardovo nejlepší dílo. Roztomile cynická konverzačka, plná slovních přestřelek mezi živými i duchy, postavená na dialozích a hereckých výkonech. Příběh Charlese Condomina obletěl úspěšně doslova celý svět. Pobavil miliony diváků, především přitažlivým tématem manželských vztahů, které nekončí ani na onom světě. Rozmarný duch se také v roce 1945 dočkal filmového zpracování.

V exilovském zpracování komedie můžete vidět Věru Zapletalovou, Simonu Krausovou, Ondřeje Broulíka, Lucii Křivčíkovou, Martu Jenčíkovou, Milana Zlesáka a Elišku Vetiškovou. Premiéra se koná v pátek 3. června od 19.00 a první repríza ve středu 8. června. Můžete si rezervovat své vstupenky na telefonním čísle 601 579 814, nebo na emailu rezervace@divadloexil.cz. Srdečně vás zveme.

Divadlo Exil, z. s., Havlíčkova 841, 530 02 Pardubice, www.divadloexil.cz, posta@divadloexil.cz, tel. 605 251 596

Autor: Věra Zapletalová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':