Databáze českého amatérského divadla

Texty: DUBSKÁ, Alice: Holýšov, Loutkové divadlo, opona Silák Ganymedés zápasí s orlem, autor Josef Holub, 30. léta 20. stol., Muzeum Chodska Domažlice

Holýšov, Loutkové divadlo, Silák Ganymedés zápasí s orlem, autor Josef Holub, 193x

Opona Silák Ganymedés bojuje s orlem, která vznikla pravděpodobně v 30. letech 20. století v Holýšově na Domažlicku, zobrazuje mytologický příběh Ganymedéa, syna trojského krále Tróa, který svou mladistvou krásou zaujal boha Dia natolik, že poslal do Troje orla, aby mladíka unesl na Olymp. Zde ho učinil číšníkem olympských bohů, ale tento čin rozhněval Diovu manželku Heru, nicméně Zeus se svého oblíbence nevzdal a posléze ho vyzvedl na oblohu do souhvězdí Vodnáře. Příběh inspiroval už od antiky řadu umělců k výtvarnému zpracování. Holýšovská opona byla podle svých rozměrů (67x 43 cm) určena nejspíše pro loutkové divadlo rodinného typu. Vyniká na ní mohutná červená draperie se zlatými střapci , podkasaná zlatými ozdobnými šnůrami. Drapérie rámuje dramatickou epizodu marného boje odhodlaného Ganymedéa s velikým černým orlem. Pro loutkáře daného období to byl dost netypický námět. Jak námět, tak i celkové provedení malby prozrazuje asi zkušeného autora se smyslem pro kompozici a vizuální efekt. Údajně jím byl holýšovský rodák Josef Holub (1900-1991). Vyučil se zámečníkem a pracoval v místní sklárně až do roku 1934, kdy sklárnu zavřely. Aby si jako nezaměstnaný finančně pomohl, začal vyřezávat loutky. Informace o tom, pro koho namaloval zmíněnou oponu, se nedochovala. Oponu získalo od poslední majitelky do svých sbírek Muzeum Chodska v Domažlicích, kde byla opona v roce 2009 restaurována.

(doc. Mgr. Alice Dubská, CSc., květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Organizace

Související Obrázky

Holýšov, Loutkové divadlo, Silák Ganymedés zápasí s orlem, autor Holub Josef, 193x


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Holýšov, Loutkové divadlo, Silák Ganymedés zápasí s orlem, autor Holub Josef, 193x