Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Tišnov, sokolovna, opona - průvod krojovaných postav, autor Cyril Mandel dle návrhu Joži Uprky, 1898, shořela 1929, zachován návrh v Muzeu umění v Olomouci

Pro nově zřízené divadlo v Tišnovské sokolovně navrhoval oponu Joža Uprka, který v té době stál na prahu svého největšího věhlasu. Opona v roce 1929 shořela a nedochovala se ani její dokumentace. Přesto byly publikovány dvě fotografie, které jsou ale velmi nejasné a nedovolují učinit si představu o kvalitách díla. Dochoval se však návrh z roku 1898 o rozměrech 123,5 x 86 cm, který jako olejomalbu provedl Cyril Mandel, Uprkův generační a názorový vrstevník. Mandel měl daleko k Uprkovu úspěchu a slávě, Uprka ho podporoval občasným přizváním ke spolupráci na svých zakázkách.
Uprka se nedal ovlivnit geografickou polohou jihomoravského Tišnova a předvedl zde vynikající ukázku svého slováckého světoobčanství. Na zaplněné vesnické návsi se tančí verbuňk. Mandelovo provedení kongeniálně tlumočí Uprkovu živelnou výtvarnost. Je otázkou, zda jednoduché orámování výjevu patří původnímu návrhu, nad hlavami ústřední skupiny je ovšem vynecháno bílé místo ve tvaru štítku pro znak a nejasné fotografie v těchto místech znak skutečně ukazují, ale sdružený, patrně česko-moravsko-slezský. Dosahovalo-li provedení opony úrovně návrhu, jedná se o jednu z nejcitelnějších ztrát, jaká české malované opony postihla.

(Mgr. Jakub Synecký, červenec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Pojmy

Související Obrázky

Tišnov, sál sokolovny s portálem jeviště a oponou
Tišnov, sál sokolovny, orientační snímek opony, dle návrhu Joži Uprky namaloval Cyril Mandel 1898,  shořela 1929
Tišnov, Sokol,  návrh opony dle předlohy Joži Uprky namaloval Cyril Mandel, 1898


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Tišnov, Sokol,  návrh opony dle předlohy Joži Uprky namaloval Cyril Mandel, 1898
Tišnov, sál sokolovny, orientační snímek opony, dle návrhu Joži Uprky namaloval Cyril Mandel 1898,  shořela 1929
Tišnov, sál sokolovny s portálem jeviště a oponou