Databáze českého amatérského divadla

Texty: ŠRÁMKOVÁ, Vítězslava: Potštejn, jubilejní pavilon, opona Dvě doby Potštýna, autoři Fr. Ženíšek ml., Jos. Kočí, 1902, neexistuje - doložena fotografiemi

V Poštejně si právem současní divadelníci připomínají svého rodáka Jana Urbana Jarníka (1848-1923), univerzitního profesora románské filologie na české pražské univerzitě, jenž při svých bohatých zájmech nezapomínal ani na rodný kraj. V roce 1882 zakládal potštejnský okrašlovací spolek, stal se jeho předsedou a romantické okolí této obce propagoval tak, že se záhy stalo oblíbeným letoviskem mnoha významných Pražanů z uměleckých kruhů.
V Potštejně už od roku 1860 působila Čtenářsko-ochotnická beseda Orlice. Asi tedy ne náhodou předseda Okrašlovacího spolku připadl na myšlenku oslavit padesát let panování „Jeho Veličenstva, císaře a krále“ Františka Josefa I. vybudováním „Jubilejního pavilonu“ - dřevěného kulturního stánku na břehu Divoké Orlice, v místě Pod Lipami. Pavilon, v němž se pak mnoho roků hrálo v létě divadlo, byl postaven podle návrhu architekta Emila Pištěka a byl slavnostně otevřen 23. července 1899.
Potštejnský okrašlovací spolek ještě v roce 1899 pořádal ve dvoraně Umělecké besedy v Praze akademii ve prospěch jubilejního pavilonu. Jaroslav Vrchlický na Jarníkovu žádost pro ni napsal scénku Dvě doby, která byla k této příležitosti otištěna. Patrně se ovšem nesplnilo profesorovo přání: „aby se nám podařilo poříditi buď zdarma aneb za levný peníz vkusnou oponu a nemusili s věcí tou nadužívati ochoty zdejšího spolku divadelních ochotníků.“ Na oponu už nebyly peníze.
Vlastní a tematicky originální opony se Jubilejní pavilon dočkal tři roky po otevření, v roce 1902. Vytvořila ji dvojice mladých umělců, taktéž zvučných jmen: František Ženíšek ml. (1877-1935) a Josef Kočí (1880-1961). V obraze na oponě, příznačně nazvané Dvě doby Potštýna, byla ztvárněna vstupní scéna Vrchlického kusu a zachycena tehdejší atmosféra i s lehce úsměvným nadhledem pojatá dichotomie mezi „moderní“ a „historizující“ složkou dobového národního vědomí.

(PhDr. Vítězslava Šrámková, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Potštejn, pavilon s původní oponou.
Potštejn, pavilon s původní oponou.
Potštejn, pavilon, opona Dvě doby Potštýna, Fr. Ženíšek ml. a Jos. Kočí, před 1902
Potštejn, pavilon, opona Dvě doby Potštýna, Fr. Ženíšek ml. a Jos. Kočí, před 1902
Potštejn, pavilon, opona Dvě doby Potštýna, Fr. Ženíšek ml., Jos. Kočí, 1902


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Potštejn, pavilon, opona Dvě doby Potštýna, Fr. Ženíšek ml. a Jos. Kočí, před 1902