Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Bratislava, Slovenské národní divadlo, návrh opony pro inscenaci opery Don Giovanni, autor František Tröster,1960, depozitář NM Praha

Trösterův návrh na oponu pro inscenaci Dona Giovanniho ve Slovenském národném divadle v Bratislavě, datovaný k roku 1960, ukazuje, že jakmile polevil nejtužší ideologický tlak, vrátil se František Tröster k modernistickému pojetí opony. Kompozice, vytvořená kombinovanou technikou, je v podstatě nefigurativní v kontrastu komplementárně se doplňujících černých a bílých základních ploch. Ústřední obdélníkové plochy doplňuje křivkové olemování. V obdélné ploše jsou rozesety plasticky provedené kruhové útvary, iluzivně plasticky pojednané, rovněž komplementárně černo-bílé, spolu se zvlněním spodního okraje obdélných ploch ozvláštňující jinak důsledně plošně provedenou kompozici. Dalším kontrastním prvkem je čtyřnásobná heraldická lilie na styku černé a bílé plochy. Užitím toho heraldizujícího prvku je jednak navozena atmosféra opery, jednak sestava abstraktních prvků získává charakter reálného objektu, připomínajícího rozevřenou knihu na dekorativně stylizovaném pozadí. František Tröster opět velmi citlivě reaguje na dobové výtvarné klima obrozeného zájmu o možnosti geometrické abstrakce.

(Mgr. Jakub Synecký, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Geografické celky

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Bratislava, Slovenské národní divadlo, TRÖSTER František návrh opony pro Dona Giovanniho, 1960


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Bratislava, Slovenské národní divadlo, TRÖSTER František návrh opony pro Dona Giovanniho, 1960