Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Karlovy Vary, Krajské oblastní loutkové divadlo, návrh opony k inscenaci pohádky A. S. Puškina O popu Ivanovi a jeho čeledínu Baldovi, autor Jan Konůpek, asi 1950, Národní muzeum Praha

Ve sbírkách divadelního oddělení Národního muzea je uložen i návrh, podle kterého měla vzniknout opona k inscenaci Puškinovy pohádky O popu Ivanovi a jeho čeledínu Baldovi v dramatizaci Jana Porta a režii J. Eichelmana v karlovarském Krajském oblastním loutkovém divadle. Pokud je autorem návrhu Jan Konůpek, jak je u něj uvedeno, pak musel vzniknout ještě před jeho smrtí v roce 1950; inscenace měla premiéru až v září 1952. O její podobě ani o tom, jestli byla opona podle návrhu opravdu realizována, se zatím nenašli žádné doklady; výtvarníkem představení měl být V. Podsedník.
Jednobarevná lavírovaná kresba snad černou tuší je orámovaná hnědou linkou. V obdélném poli vidíme vlevo nápis A. S. Puškin ve vavřínovém věnci, vpravo charakteristický Puškinův profil. Kresba je provedena pro skicu nijak neobvyklým uvolněným rukopisem připomínajícím knižní ilustraci, které se především Konůpek věnoval. Z návrhu je zřejmé pouze to, že se vztahuje k uctívanému autorovi předlohy dramatického textu, nikoli k jeho konkrétní inscenaci, a bez dalších informací o něm nelze říci nic určitého.

(Mgr. Jiří Bláha, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

KONŮPEK, Jan, návrh opony A. S. Puškin: O popu Ivanovi a jeho čeledínu Baldovi, 1952


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
KONŮPEK, Jan, návrh opony A. S. Puškin: O popu Ivanovi a jeho čeledínu Baldovi, 1952