Databáze českého amatérského divadla

Texty: Chrudim, Divadlo Karla Pippicha, 2016 zavěšena restaurovaná opona Jana Kokeše (1854), zpráva ČTK

Chrudimské divadlo prvně spustilo restaurovanou oponu z roku 1854

Návštěvníci Divadla Karla Pippicha v Chrudimi si dnes mohli poprvé prohlédnout restaurovanou divadelní oponu z roku 1854. Dlouho spočívala pozapomenuta v depozitářích místního Regionálního muzea, po obnově byla dlouhodobě zapůjčena městu. Po mnoha letech poprvé byla dnes spuštěna před představením Pražského komorního baletu 3 české kvartety. Používat se bude jen při výjimečných příležitostech zhruba pětkrát do roka, řekla ČTK ředitelka muzea Klára Habartová.

"Nemůže se spouštět pokaždé, je potřeba ji mít v krytém prostředí prvního jevištním tahu. Strašně moc by se zaprášila, svítilo by na ni světlo a podobně," uvedla Habartová.

V roce 1854 vytvořil v pořadí druhou chrudimskou divadelní oponu Jan Kokeš, místní malíř sakrálních obrazů a portrétista, ta předchozí shořela. Olejomalba na plátně má rozměry necelých osm krát pět metrů, je na ní znázorněna Kazi, Teta a Libuše, která věští slávu Prahy. Je jednou z mála dochovaných historických divadelních opon v České republice. Kokešova opona byla v 90. letech 19. století nahrazena secesní oponou, která se nezachovala.

Opona sloužila svým účelům po celou druhou polovinu 19. století ve starém chrudimském divadle, které stálo na místě dnešní Komerční banky. Poté ji získalo do sbírek muzeum. To již byla značně poškozena používáním, byly na ní trhliny, praskliny, skvrny a vydrolené části malby, měla potrhané kraje a utrpěla neodbornými zásahy. Navíc ji pokrývala silná vrstva prachu. Náročné restaurování trvalo akademickému malíři Jiřímu Látalovi a jeho týmu dva roky a stálo 650.000 korun.

autor: ČTK: dos, hj , vydáno: 7.10.2016 9:49 |

http://divadlochrudim.cz/

Související Obrázky

Chrudim, Divadlo Karla Pippicha, 2016 zavěšena  restaurovaná opona Jana Kokeše (1854)


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':