Databáze českého amatérského divadla

Texty: Olomouc, Poděs 2016 - ocenění, informace. Web sdružení D.

Poděs

Poděs je každoroční dvoudenní regionální přehlídka dětského divadla s postupem do celostátního kola Dětské scény, na níž se pravidelně scházejí ty nejzajímavější a nejinspirativnější inscenace dětských divadelních, loutkářských a recitačních souborů z celé ČR. Poděsu jako regionální přehlídce mohou předcházet kola oblastní (okresní), popř. obvodní.
Smyslem Poděsu je konfrontovat navzájem různé styly práce s dětskými soubory v oblasti dramatické výchovy. Vytváří se tím příležitosti pro předávání zkušeností a pro vzájemnou inspiraci. Soubory se mohou setkat, prezentovat výsledky své práce a zároveň se obohatit o nové postupy ostatních. Na přehlídce je jim umožněno o jednotlivých představeních diskutovat – mezi sebou navzájem i s odborníky z oblasti divadla, dětského divadla, dramatické výchovy. Odborná porota na konci přehlídky vybere tu nejlepší dětskou inscenaci k postupu na celostátní Dětskou scénu.
Orientace festivalu směřuje ke hře jako k základnímu prostředku sebevyjádření dětského tvůrce. Zaměření jednotlivých inscenací nelze dopředu odhadnout ani omezovat (vzhledem k postupové povaze festivalu), přesto se každoročně snažíme podpořit myšlenku, že je důležité mít vlastní názor, stejně jako jej správně vyjádřit. Právě k prezentování vlastních názorů – formou hry či improvizace – dochází pravidelně především v dětských dílnách. S působením a podporou se tak účastníci přehlídky setkají už od dětského věku.
Pro vystupující jsou připraveny hned dva druhy dílen. V obou se dětem věnují zkušení lektoři Sdružení D. Vytváří se tak prostor jak k reflexi shlédnutých představení (rozborová dílna), tak k rozvoji hereckých dovedností či zábavě (dílna her a improvizací). Pro vedoucí soborů jsou určeny diskuze s odbornou porotou. Pro všechny účastníky Poděsu je pak první večer připraveno inspirativní představení jednoho z profesionálních soborů z České republiky.

Poděs 16.-17. dubna 2016

program

Porota zasedla ve složení Radek Marušák, Hana Šprynarová a Jaroslav Provazník.

Ocenění s přímým postupem na národní přehlídku Dětská scéna získal soubor PVdramík ZUŠ V. Ambrose Prostějov za inscenaci Hrajeme si na Bullerbyn,

ocenění s doporučením do širšího výběru na národní přehlídku Dětská scéna získal DS Pískající vršky ZUŠ Mohelnice za inscenaci Kdybych já byl dospělý...,

ocenění za inspirativní práci s textem získal soubor DS Blechy ZUŠ Frýdlant nad Ostravicí za inscenaci Škola? Škola! Škola...

Gratulujeme!
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':