Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Ostrava-Zábřeh, LD Sokola, železná opona s Kašpárkem a květovými ornamenty, autor Václav Kottan, asi 1926, doložena v encyklopedii Milana Knížáka

Ve 20. letech 20. století spolupracoval malíř dekorací Ostravan Václav Kottan (1886‒1941) s loutkovým divadlem Sokola v Zábřehu nad Odrou (od roku 1924 v Ostravě-Zábřehu). Pro divadlo maloval zejména dekorace. Kromě toho byl autorem malby na železné protipožární oponě zábřežského sokolského loutkového divadla. Vyzdobil ji postavou Kašpárka a květinovými ornamenty. Oponu namaloval nejspíše v roce 1926, kdy byla vybudována nová zděná budova divadla namísto původní dřevěné. Budova ani opona neexistují, byly zničeny při obsazování ostravského území v roce 1945. Opona je doložena dobovou fotografií z archivu označeného I.S. a podchycena v encyklopedii výtvarníků loutkového divadla Milana Knížáka.

(PhDr. Milan Strotzer, únor 2017 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Obrázky

Ostrava-Zábřeh, LD Sokola, železná opona s Kašpárkem a květovými ornamenty, autor Václav Kottan, s. a. – asi 1926


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Ostrava-Zábřeh, LD Sokola, železná opona s Kašpárkem a květovými ornamenty, autor Václav Kottan, s. a. – asi 1926