Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň, DS Žumbera, recenze Vl. Gardavský: Kočičí hra zavoněla v Dialogu člověčinou, Plzeňský deník 27. 2. 2017, příloha Kultura březen 2017, s. 6

Kočičí hra zavoněla v Dialogu člověčinou

Divadelní soubor Žumbera se při přípravě své první inscenace letošní sezony v Divadle Dialog domluvil na spolupráci s dlouholetou členkou činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni Martinou Samkovou, která se ujala nastudování bezpochyby nejpopulárnější maďarské komedie minulého století, Kočičí hry Istvána Örkényho. Vedle současného prosazování se vesměs drsnější a grotesknější soudobé dramatiky diváci jistě ocení připomenutí bezmála padesát let staré tragikomedie, jež získala proslulost díky své úsměvné laskavosti a hořkosměšné dojemnosti. Sledujeme příběh o neumírající naději a chuti do života i přes nejedno hořké zklamání, o nezdolném optimismu navzdory bídě žití. Ze vzpomínek a rozhovorů protagonistů sice probleskují události zhruba od konce 1. světové války i problém rozdělené Evropy tzv. železnou oponou a sociální poměry v 70. letech minulého století, kdy se děj odehrává, hlavním tématem se však postupně stává milostný trojúhelník překvapivý tím, že v něm figurují šedesátiletí senioři. Dojista se nejednou stává, že si lásku nepřiznáme, naoko ji odmítáme a teprve když ji ztrácíme, uvědomíme si její velikost.
Zkušená divadelnice Samková zbavila předlohu určité mnohomluvnosti a umně scénicky propojila mozaiku epických pasáží hry (reprodukovaných dopisů a telefonických rozhovorů) s dramatickými situacemi. Změny prostředí řešila rychlými střihy či prolínáním, aby co nejvíce pomohla spádu představení. Zajímavým postavám naordinovala vždy tolik vnitřních vrstev, kolik jich jednotliví představitelé dokázali věrohodně vyjádřit, takže by se dalo říci, že se všichni herci zdárně zhostili svých životních rolí. Člověčinou voní především svérázná Erži Orbánová (Alena Křivancová), která se jako kočka rve o právo na plnohodnotný život, ale také její nesmělá, citově založená sousedka Myška (Marcela Švejdová), se kterou se vzájemně vyzývají k návštěvám napodobováním kočičího mňoukání. Erži se dlouhodobě přátelí s vysloužilým operním pěvcem Viktorem Molnárem (Ivo Hýbl), který není pouhým vypelichaným seladonem či zdatným strávníkem, jak by se na první pohled mohlo zdát, v poslední době ji přátelství váže i ke společenské Pavle Krausové (Ilona Černá), která stejně jako ona se kojí nadějí na šťastnější život. Velkou oporou je Erži na dálku její kultivovaná sestra Gizela (Magdaléna Kunderová), která upoutána na invalidní vozík žije osamoceně u syna v Německu. Příliš porozumění naopak nenalézá u své pracovně vytížené dcery Ilony (Jitka Pelcová) a jejího věčně duchem nepřítomného manžela, lékaře Jóži (Ondřej Dočkal). Odmítavě se k ní staví uštěpačná Viktorova matka Adelaida Bruknerová (Milada Drápalová, alternuje Petra Zoubková).
Kočičí hra se v Dialogu stala oslavou aktivního stáří i poctou interpretačnímu divadlu.

Vladimír Gardavský
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':