Databáze českého amatérského divadla

Texty: HRABOVSKÁ, Nicol: Švédské gay monodrama zahajuje patnáctou sezónu OLDstars. AS 29.8.2017.

Švédské gay monodrama zahajuje patnáctou sezónu OLDstars

V pořadí již patnáctou sezónu divadelní soubor OLDstars zahájí mimořádnou událostí, kterou bude premiéra monodramatu Po Fredrikovi s loňskou posilou souboru Činohry Národního divadla Matyášem Řezníčkem.

Činoherní | Experimentální

Hra, která vznikla pod režijní taktovkou Tomáše Staňka, vypráví příběh Johana, který právě ukončil střední školu a definitivně zjistil, že s ženami se bude vždycky jen kamarádit. V den, kdy potká Fredrika, začíná nejkrásnější a zároveň nejtragičtější kapitola jeho života. Zamilovaný příběh dvou mužů se hroutí jako domeček z karet a končí zahořklostí jednoho z nich. Vše vede k hledání svého místa ve světě vstříc nelítostné smrti.

Hra Efter Fredrik zvítězila roku 2005 v divácké soutěži na Dnech mladé kultury (Ungkulturdagarna) stockholmského divadla Riksteatern. Stejné divadlo hru zařadilo do svého repertoáru roku 2007, kdy s ní její autor Mattias Brunn procestoval celé Švédsko. V Čechách byla hra oficiálně poprvé uvedena v rámci projektu Divadla Letí 8@8 jakožto inscenované čtení v březnu 2011 – posléze Letí hru zařadilo na svůj repertoár.

Hraje: Matyáš Řezníček

Scénografické řešení: Marie Tučková

Režijní vedení: Tomáš Staněk

Hra bude uvedena v limitovaném počtu představení 3., 22., 23. a 24. září ve sklepním divadelním prostoru HarOLD v pražských Vršovicích. Autorská práva zastupuje Aura-pont.

Matyáš Řezníček (*1991) byl od šesti let členem Dismanova rozhlasového souboru při Českém rozhlase, odkud plynule přešel do studentské umělecké skupiny OLDstars, kde působil čtyři roky až do svého přijetí na DAMU, kde studoval pod vedením Jana Buriana. V současné chvíli hostuje v Divadle na Vinohradech v inscenaci Romeo a Julie a od sezóny 2016/2017 je členem Činohry Národního divadla.

OLDstars, z.s. je nezávislá umělecká skupina, složená ze studentů a čerstvých absolventů uměleckých škol. V divadelní sezoně 2017/2018 oslaví 15 let své přítomnosti na pražské kulturní mapě studentských aktiv. Provozuje sklepní divadelní prostor H2O na pražském Žižkově a slaví úspěchy na přehlídkách studentského divadla. Každé léto pořádá benefiční divadelní festival, jehož výtěžek věnuje vybrané kulturní památce. Na podzim pořádá také Festival studentských divadel v Celetné.

Více informací na www.oldstars.cz

Autor: Nicol Hrabovská
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':