Databáze českého amatérského divadla

Texty: ČIVRNÝ, Tomáš: My se vám ozveme aneb rozhovor s režisérem J. N. Novákem. AS-Ze života souborů, 10.2.2018.

My se vám ozveme aneb rozhovor s režisérem J. N. Novákem

V sobotu 24. 2. 2018 uvede Divadelní spolek Jiří Poděbrady premiéru ironické komedie s názvem MY SE VÁM OZVEME. Režie se ujal umělecký šéf Branického divadla Jan Nosek Novák. V jedné z rolí se objeví profesionální herec Leoš Noha. Přinášíme zajímavý rozhovor s režisérem inscenace.

Činoherní | Hudební

Jak došlo na realizaci tohoto textu a o čem hra pojednává? Oslovili mě samotní herci, že se jim to líbí a co já na to. Ihned po přečtení jsem věděl, že tuhle hru chci dělat. Jednak pro její zvláštní humor, jak je u Petra Zelenky zvykem, ale hlavně pro její téma. Zelenka se v ní velmi kriticky dívá na český showbyznys a lidi, kteří se v něm pohybují ať už před kamerou, nebo za kamerou. Ve většině současných komedií, ať už zahraničních nebo tuzemských, bývá největším problémem konec, nebo chcete-li pointa, buď je hloupá, nebo vůbec žádná. Tady se mi konec velice líbí.

Čím je pro diváka text zajímavý? Petr Zelenka má svůj originální rukopis (Samotáři, Knoflíkáři, Dabing Street). Je to hra o lidské nízkosti a bezcharakternosti, o cynismu a až bohorovné přezíravosti lidí, kteří pozlátko považují za svůj životní standard. To, zda to divák bude vnímat jako legraci, či jako morální apel nedokážu dopředu říct.

Lze říci, že hra je pro ochotníky hodně náročná? Mám na mysli ztvárnění nebo zpracování jednotlivých rolí? Dělat divadlo je vždycky náročné a po patnácti letech u kumštu můžu a musím prohlásit, že hranice mezi profesionální a ochotnickou scénou bývá někdy velmi tenká. Poděbraďáky z Divadelního spolku Jiří znám celý svůj život a vím, že se s tím poperou jako vždy se ctí. Postavy Zelenkovy hry jsou bez vyjímek výborně napsané a pro každého herce je radost, si takovou roli „střihnout“. Když je od autora figura dobře napsaná, je to vždy pro herce jednodušší.

V obsazení objevuje profesionální herec Leoš Noha? Jak k tomu došlo? Vlastně je to náhoda, když mě oslovili z Poděbrad, zkoušeli jsme zrovna Natěrače v Gongu, ve kterém Leoš Noha hraje, no a po jedné zkoušce jsem se Leošovi zmínil, že jedna z postav je slavný herec, který točí jeden seriál a film za druhým a už je z toho na zhroucení, zkrátka, že je to celý on… a bylo to. Navíc si myslím, že pro každý soubor (i profesionální) je zdravé, když tu a tam hostuje někdo takový, jako je Leoš Noha.

Slovo na závěr? Držte nám palce a přijďte podpořit kulturu tvořenou ochotníky.

Autor: Tomáš Čivrný
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':