Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kučerová Marie - návrh na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla 2018

Marie Kučerová

datum narození: 9. 2. 1935
navrhovatel: Kateřina Fikejová Prouzová, principálka Divadla Exil

uděluje se za: mnohaletou pomoc začínajícím amatérským divadelníkům na poli hlasové výchovy, režie a dramaturgie

První krůčky na prknech ostravské scény Kulturního domu udělala ve čtyřech letech, kdy potřebovali do pohádky sbor myšek. Kromě Marie vybrali i její starší sestru. Ale ouha. Malá Maruška radikálně odmítla malování vousů. Nakonec to odběhala i bez nich, ale na ochotnické divadlo na dlouhá léta zanevřela.
Později přece jen, vedle uměleckého přednesu, který se jí zalíbil, se nechala umluvit a začala hrát v jednom ochotnickém souboru. Dokonce si zahvězdila ve veršované pohádce „Princezna se zlatou hvězdou na čele“ - tedy skutečně, na čele, s hvězdičkou. Přesto stále zůstávala věrná uměleckému přednesu a v době, kdy pracovala jako metodička v Krajském domě osvěty v Olomouci, dokonce stála u zrození Wolkrova Prostějova, a je na to dodnes pyšná.
Nakonec ji ale divadlo přece jenom začalo přitahovat. Přemýšlela o studiu na umělecké škole, na hereckou dráhu už bylo pozdě. Ale režie byla pro ni taky zajímavou uměleckou disciplínou; nakonec – i režiséři mají herecké ambice.
Přijímačky se zdařily, DAMU Maruška absolvovala, ale praxe byla velmi krátká, neb nastala totalitní doba a pro ni, bohužel, dlouhá odluka od profesionálního divadla.
Před rokem 1968 byla dva roky v Českém rozhlase v Hradci Králové, kde spolupracovala na některých dramatizacích nebo večerech poezie i pro pražský rozhlas.
Po roce 1989 se z ní stala učitelka dramatického oddělení na LŠU v Českém Těšíně, později ZUŠ.
Po letech se aktivní život Marie Kučerové změnil na důchodový. Později, v r. 2003, se náhodně potkala se Zuzanou Novákovou z Divadla Exil; sblížení bylo natolik velké, že došlo ke spolupráci ve zmíněném divadle. V ZUŠ jako paní učitelka svědomitě Maruška praktikovala hlasovou techniku i pohybovou výchovu, Zuzana pracovala se začínajícími herci, zejména studenty , a tak se nakonec její zkušenosti - i ty režijní , zúročily.
Amatérské Divadlo Exil se jí zalíbilo; na škole v Praze si už jako mladá zamilovala malé scény - Komorní divadlo, Divadlo ABC atd.... a slibovala si, že snad časem v podobném zakotví.
Tehdy se to nepodařilo, ale po dlouhých letech je tu Exil, amatérské divadýlko, ke kterému přilnula; mladí nadšenci přichází , odchází , divadlo zraje ... zůstává stále mladé a proto je tu Majce dobře. Čeho si na ní ceníme? Jejího zkušeného dramaturgického vhledu. Neúnavné práci s nováčky i pokročilými na jevištní mluvě. Pomoci začínajícím režisérům při jejich práci. Individuální práci s jednotlivými herci. Marie Kučerová je nenápadná. Nechodí se děkovat a nechce být ani napsána v programu. Přesto, že za mnoha úspěchy Divadla Exil stojí její trpělivost as houževnatá práce. Má i velmi ostrou tužku, se kterou umí škrtat. A ačkoliv se to podle data jejího narození nezdá, je to ona, kdo často do souboru přináší progresivní současné texty.

Předáno bude v Divadle Exil v Pardubicích před nějakým představením, na kterém se podílela.

Schváleno bylo na Valné hromadě VSVD 3.března 2018

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':