Databáze českého amatérského divadla

Texty: ROKOSOVÁ, Michaela: Divadelní spolek Dialog již 20 let baví své diváky. AS 5.10.2018.

Divadelní spolek Dialog již 20 let baví své diváky

Letos je tomu již neuvěřitelných dvacet let, kdy bylo založeno Divadelní studio Dialog (dnes Divadelní spolek Dialog). U jeho zrodu stála paní Kudličková, absolventka brněnské JAMU, která toho času učila dramatickou výchovu na ZUŠ, ale nebyla spokojená se sepjatými školními osnovami. Chtěla „své“ děti nejen učit správně mluvit a hýbat se na jevišti, ale hlavně si přála připravovat a pravidelně reprízovat divadelní představení. A tak se uprostřed školního roku rozhodla činnost na ZUŠ ukončit a jít do neznáma a splnit si tak svůj dávný sen – založila vlastní divadelní studio.

Činoherní | Experimentální | Hudební

A tak v únoru 1998 vzniklo soukromé Divadelní studio Dialog, které pro začátek svého působení našlo útočiště na půdě Gymnázia Matyáše Lercha na Žižkově ulici v Brně. Spolu s paní Kudličkovou ze ZUŠ přešlo okolo deseti žáků „dramaťáku“ a další noví členové byli přijati ve velkém konkurzu. V prvním roce činnosti studia čítalo studio na 50 členů.
Na tři sta amatérských herců

Během těch dvaceti let vystřídalo studio několik scén a zkušeben, prostřídalo se v něm celkem na tři sta herců a několik desítek spolupracovníků – techniků, korepetitorů, hudebníků, choreografů, dramaturgů či hostujících herců. Spolupracovalo jak s profesionálními režiséry, tak i s nadšenými amatéry. Bývaly doby, kdy spolek čítal okolo šedesáti členů, a to od malých dětí až po dospělé herce. Původně studentské divadlo již dnes poněkud odrostlo a zůstala zhruba dvacítka nejvěrnějších přátel, kteří již založili rodiny a pracují v úplně jiném oboru, ale stále je pro ně divadlo důležitou součástí jejich životů.
Od pohádek přes Aischyla až po Ostře sledované vlaky

Za dvacet let existence odvedl Dialog celkem čtyřicet premiér. Repertoár je poměrně široký. Hrál se Čapek, Lorca, Aischylos, Gogol či Agatha Christie. Pro dětské publikum bylo odehráno několik pohádek. Ve spoustě inscenací se zpívalo, vrcholem těchto hudebních kusů byla opereta Mam’zelle Nitouche a muzikál Dvůr Divů. S většinou inscenací se Dialog zúčastnil přehlídek amatérského divadla, kde získal nejedno ocenění. V současné chvíli je na repertoáru osm představení, z nichž nejdéle se hrají Hrabalovy Ostře sledované vlaky. Premiéru měly v roce 2009 a do dnešního dne bylo odehráno rekordních 40 repríz. Nejvěrnějším představením je pak pohádka O kočičím zpívání, která se za celou historii studia obnovila již potřetí. Jedna z novějších inscenací je také hra S čistými rameny, kterou jako absolventské představení napsala a zrežírovala bývala členka studia a (dnes již) absolventka oboru divadelní výchovy na brněnské JAMU Monika Okurková. Hra vypráví o životě a filmové práci režiséra Jiřího Menzela, který v letošním roce taktéž slaví důležité jubileum – 80 let.
Sezóna ve znamení příprav

V uplynulé dvacáté sezóně se po dlouhé době spolku nepodařilo odvést novou premiéru. Ale ani tak nezahálel. Každý měsíc herci pravidelně zkoušeli a odvedli jedno až dvě představení. Diváci mohli Dialog zhlédnout v galerii Café Práh v areálu brněnské Vaňkovky, ve studiu Paradox nebo i mimo Brno na několika výjezdních představeních. Na závěr sezóny pak divadlo po půlročních přípravách oslavilo své dvacetileté výročí velkým setkáním a společným vzpomínáním současných i bývalých členů a spolupracovníků. A co je hlavní, spolek navázal spolupráci s novým režisérem, s nímž právě zahajuje přípravu nové inscenace.

Výběr a následný proces tvorby nového představení, zkoušení, učení se textů, předpremiérový stres a po premiérové uvolnění a nadšení, přesně tohle všechno je právě tím nespecifikovatelným pohonem, který herce z Dialogu neustále spojuje a nutí jít ve své práci dál. Nepolevit, nenechat toho a neodejít, ale znova a znova přinášet sobě i divákům potěšení v podobě nových příběhů. Divadelní spolek Dialog, to je vášeň a láska k divadlu, a také zodpovědnost k věrnosti svých diváků, bez nichž by to těch dvacet let samozřejmě nešlo.

Autor: Michaela Rokosová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':