Databáze českého amatérského divadla

Texty: GARDAVSKÝ, Vladimír: Miroslav Herejk se představuje jako už zkušený autor i herec (o režisérovi ani nemluvě).

Miroslav Herejk se představuje jako už zkušený autor i herec (o režisérovi ani nemluvě)

Již šestou autorskou hru Miroslava Herejka Podzimní večer Jefferyho Wilsona uvádí v plzeňském Divadle Dialog spolek Orákulum nazývající se tak i proto, že sdružuje Osoby RÁdoby KULturně Umělecké. Soubor se osamostatnil na základě úspěšného uvedení Herejkovy komedie Pan Kačaba zasahuje v roce 2013, i když k odtržení kolektivu od mateřské Sofranzy došlo až o dva roky později. Od té doby Orákulum každý rok uvede novou autorovu komedii – Lazebníka z Linas (2015), Fíkuse a kňoura (2016), Amy (2017) a Nezdvořáka (2018). Miroslav Herejk si své hry pokaždé režíroval, navrhl také jejich výtvarné řešení a nejinak je tomu i s loňskou inscenací Podzimní večer Jefferyho Wilsona.
Tu charakterizuje soubor v propagačních materiálech dvěma větami: Neobvyklá zkušenost lehce talentovaného spisovatele a Komediální příběh z magických ulic New Orleans. Děj se nicméně odehrává výhradně ve Wilsonem pronajatém bytě a tak neonovou atmosféru louisianských jazzových nocí z devadesátých let minulého století divák díky úvodnímu průhledu okny, hudebnímu doprovodu a adekvátním hereckým výkonům pouze tuší. Titulní postavou je momentálně osamělý outsider, vystresovaný spisovatel Jeff Wilson (Jan Doležal), který sice už vydal čtenářsky úspěšný několikadílný románový cyklus o krasavici Stacy O´Donnelové (na scéně se objevuje pouze jako vysněná inspirace na videozáznamech v podání Martiny Chalupské), ale nyní je bez nápadů, čas na odevzdání nové knihy se krátí, dluhy narůstají, navíc dusno mu s oblibou uchystává hádavá majitelka domu Zelda Davisová (Jana Turjanicová) se svou bezkonkurenční dryáčnickou intonací. Jeffa také trápí, že ho asi před rokem opustila přítelkyně Christine Parkerová, která mu občas pouze zatelefonuje hlasem Dagmar Kotorové, když rodící se vztah se sestrou bytné, nesmělou studentkou Susan (Dominika Karlová) mu může lásku ke Christině jen těžko nahradit. Jak vyrozumíme hned v úvodu komedie, zdecimovaný spisovatel vyvolá pomocí tajemného rituálu ducha pradávného totemu, magického strážce Spirituse Familiarise (Miroslav Herejk), aby mu byl v krizových situacích nápomocen, a pak už se ho nemůže zbavit. Spiritus je ve hře hlavním Jeffovým protihráčem a autor se v této roli doslova našel. Herejk je uvolněný ve všech modelovaných polohách, je vpravdě komický jak v klíčových monolozích či drobných průpovídkách, tak ve svých pohybových etudách. Je poutavé sledovat, jak se příběh postupně rozuzlí.
Pro čtenáře Listů Ason-klubu není jistě bez zajímavosti, že vedoucím divadelního souboru Orákulum je kmenový přispěvatel Listů, plzeňský literát Marek Velebný.

Vladimír Gardavský

Související Soubory

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':