Databáze českého amatérského divadla

Texty: FRIČOVÁ, Jana: Krakonošův divadelní podzim nouzový stav nezastaví. AS 7.10.2020.

Krakonošův divadelní podzim nouzový stav nezastaví

I přes vyhlášený nouzový stav 51. ročník Krakonošova divadelního podzimu, národní přehlídky vesnických ochotnických divadel, začíná v pátek 9. října. Ačkoliv současná mimořádná opatření přinášejí některá omezení, odehrají se všechna soutěžní představení, která bude hodnotit odborná porota pod vedením svého předsedy, režiséra Jaroslava Kodeše.

Činoherní | Hudební | Soubory


Pokud se tedy do pátku 9. října nic nezmění a nepřijdou nová opatření, pak vysocká divadelní přehlídka začne v pátek od 20 hodin představením DS Pod zámkem Kyjovice Návštěva u pana Greena. „Zrušit přehlídku může ještě například plošný zákaz provozu divadel nebo drastické omezení počtu diváků v sále, které snad nepřijdou. Letošní ročník však bude jiný než kterýkoli předchozí, bude letos mnohem víc o práci než o zábavě a setkávání s přáteli, jak jsme zvyklí,“ říká starosta DS Krakonoš a člen přípravného výboru KDP Jan Pohanka s tím, že podstatné bude odehrát všechna soutěžní představení, v rámci možností uskutečnit plánované vzdělávací akce a dotáhnout celý týden až do závěrečného vyhodnocení.

Doprovodný program půjde stranou

„To znamená, že nebude vítání souborů před divadelní budovou a Krakonoš z balkonu nebude pronášet svou slavnostní řeč. Na toto tradiční odpolední setkání před divadlem se sešlo vždy kolem stovky lidí – místních i návštěvníků. Nebudou ani společenské večery se soubory,“ komentuje omezení ředitelka KDP Svatava Hejralová.

Omezený bude i provoz restaurace v 1. patře divadla Krakonoš. „Ta bude pro veřejnost otevřená pouze v době, kdy se nebude hrát divadlo. Počet míst bude omezený počtem židlí rozestavených vždy po šesti u jednoho stolu,“ dodává Hejralová s tím, že kvůli opatřením bylo nutné zrušit jeden ze vzdělávacích seminářů. Ten probíhal každý večer po představení na půdě divadla a vedl jej děčínský režisér Rudolf Felzmann. „Takzvaná půdička, kde se seminář odehrával, bude úplně uzavřená a bude sloužit jako jídelna pro personál a soutěžní soubory v době, kdy hrají odpoledne i večer,“ dodává ředitelka KDP.

Další dva semináře se konat budou – Klub režisérů SČDO bude rozdělený na dvě skupiny, každá s jedním lektorem, a to Jaromírem Kejzlarem či Vladislavem Kracíkem, probíhat bude také KDP mladým s lektory Annou Ročkovou a Petrem Theodorem Pidrmanem. Denní dopolední rozborové semináře soutěžních představení s odbornou porotou se přesunou do velkého divadelního sálu, závěrečné vyhlašování cen a nominací na Jiráskův Hronov proběhne bez tradičního divadelního bálu Sejkorák, zvaného dle místní pochoutky z brambor, a poprvé za existenci přehlídky skončí ve 22 hodin.

Novinky 51. ročníku

změnou prošla odborná porota přehlídky. Trojici matadorů, kterou tvoří předseda, rozhlasový režisér Jaroslav Kodeš, dramaturgyně Petra Richter Kohutová a scénograf Petr Kolínský, doplní nové tváře – herec Petr Svoboda a dramaturg Martin Zahálka. Nový bude také tajemník poroty, po Jaroslavu Vondruškovi z Libice nad Cidlinou převezme tajemnický zvonec Ondřej Benda ze Štítiny. Letošním hostem bude v neděli 11. října odpoledne herečka, moderátorka a choreografka Dana Morávková.

„I přes všechna omezení jsme se rozhodli přehlídku uspořádat a soutěžní představení odehrát. Věřím, že i tak všichni, kdo přijedou – soutěžící, přátelé divadelníci, pravidelní návštěvníci i porota – si odvezou příjemný pocit ze zdejší atmosféry a radost z ochotnického divadla. A příští rok všechny k pobytí opět pozve Krakonoš,“ doufá Svatava Hejralová. http://www.kdpvysoke.cz/…acka2020.pdf http://www.kdpvysoke.cz/…akat2020.pdf

Mediálním partnerem 51. ročníku Krakonošův divadelní podzim Vysoké nad Jizerou je Český rozhlas Liberec.

Autor: Jana Fričová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':