Databáze českého amatérského divadla

Texty: Brno-Žabovřesky Excerpce pro MČAD 1998-2002

BRNO - ŽABOVŘESKY o. Brno
Obr.CČAD s.159: Z inscenace Tetauerova životopisného dramatu Život není sen, divadlo Dagmar
Brno-Žabovřesky, R. Číhalová jako Božena Němcová,1942.
Obr.CČAD s.176: Prodaná nevěsta, Nová scéna Brno-Žabovřesky, zahajovala první poválečný Jiráskův Hronov, 1945. Foto z provedení téhož roku ve Znojmě.

1895 založen Hospodářsko.-čtenářský spolek, přejmenovaný 1898 na Hosp.-dělnický spolek Vlastimil. Hrávalo se na improviz. jevištích hospod. R. 1904 zaniká, vystřídala ho Národní jednota. Hrála v host. U Kozáků, od r. 1918 se Svazem dobrov. hasičů U Ševčíků. R. 1897 založen na popud uč. A. Langa tzv. Krejcarový spolek pro vydržování mateřské školy. R. 1912 vzniká spolek Mošna, spolupracují s ním profesionálové - manž. Emma a Lad. Pechovi, Marie a Václav Balounovi, Karel Noll. Loutkové divadlo hraje v host. U Slabých, od r. 1913 pod hlavičkou spolku Sirotčí. R. 1919 založen DS Bozděch v kině Lucerna. Sloučil se s Mošnou, vznikla Beseda. R.1929 splynula Beseda s div TJ Sokol s názvem Nová scéna. Ta uvedla 120x Prodanou nevěstu, 35x Hubičku a Radúze a Mahulenu. Hrála i za okupace. Soubor měl 150 členů, orchestr řídil pozdější dirigent FISYO Frant. Belfín. Recitační kroužek Nové scény vedl Milan Pásek, pozd. ředitel Div. bří Mrštíků. Dramat. kroužek Dagmar vznikl v r. 1926 při radě starších církve čs. husitské. Hráli v Lucerně, potom v rest. u hanušů na Burianově nám. Podporovali dět. domov stej ného názvu. Po válce se spojily Nová scéna, Dagmar a Div. hasičů ve Spojené divadlo (do pol. r. 1948). R. 1951 ex. Divadlo Dagmar při ZK ROH Kraj. správy spojů. V 60. letech hrálo U Ševčíků Divadlo železničářů orientované na komedie i současné hry. Nikoli v historické linü vzniklo při ZUŠ na Veveří 133 v r.1995 Studio V jako poloprofesionální scéna složená z učitelů školy a ochotníků. Je jediné v Brně-Žabovřeskách. (Zbořilová)
1926 ustavující valná hromada Divadelního ochotnického spolku Dagmar. Po několika vnitřních krizích vznikl jednolitý soubor a úroveň představení se zvyšovala. 1941 při 15letém jubileu byl herecký soubor doplněn a přejmenován na Divadlo Dagmar. 1941-3 sehrál 22 her. Divadlo mělo 136 členů, z toho 64 činných.(Královna Dagmar,Juanův konec, Život není sen /Tetauer/..(JM)
Ve službách Thalie II. s.166.
ÚMDOČ 1923: S.d.o. Bozděch (vyř.)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':