Databáze českého amatérského divadla

Texty: ČIČATKA, Jaroslav: Vývoj divadelnictví ve střední a severní Moravě. Excerpce JM 2000

ČIČATKA, Jaroslav: Vývoj divadelnictví ve střední a severní Moravě. Nákladem vlastním, Přerov 1938.
60. léta 19. stol.: hráli studenti. 1870: ochotníci hráli ve prospěch škol, pro nezájem obecenstva vyvíjeli nepatrnou činnost; zásluhy o och. divadlo měli pánové Gabrlík a Návara. Hráli zde také studenti. Po 1877 činnost ochotníků intenzivnější. 90. léta 19. stol.: špatné poměry uvnitř spolku, zal. nový spolek Tyl, hrál v sále U Černých, později v Městském divadle. 1888 zal. spolek Svornost, později působil v Dělnickém domě. Před 1. sv. v. hrálo i Lidové divadlo; v Nár. soc. domě hráli ochotníci, kteří se po 1. sv. v. sdružili v Intimní divadlo. Po 1918 vyvíjet Tyl intenzivní činnost pod vedením režisérů Cekala, Jeřábka, Pleského a Zahradníkové. Divadlo v Lidovém domě uvádí hry Čapkovy, Langrovy, Dvořákovy atd., zřízen byl Odbor mládeže, který uváděl pohádky pro děti. V Nár. domě působilo Intimní divadlo (vedl J. Křičenský), rep. např. Mahen, Čapek, Tolstoj, Dostojevský, Hauptmann atd., v letech 1918-29 sehráli na 500 her, hostovali zde Zd. Gräfová, L. Dostalová, R. Deyl, O. Čermák ad. Po smrti J. Křičenského (1930) činnost omezena. Další spolky: DO strany lidové, DKr katolického domu (od 1923 jako DO Lutinov), Revoluční scéna (komunisti), Klub přátel umění, Dramatický odbor (vznikl vyčleněním z Tyla, DrO mladé generace čs. nár. demokracie, DrO pěveckého spolku DAlibor
Čičatka, s. 13, 14, 20, 21, 25, 26

další lit. (z Čičatkova seznamu):
KRAPKA, J.: Prostějovský život divadelní (zřejmě v publikaci Čsl. sborník a almanach, naboProstějov, město a okres, nebo samostatná publ.)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':