Databáze českého amatérského divadla

Texty: Návsí, Excerpce pro MČAD 1998-2002

NÁVSÍ, o.Frýdek-Místek
Divadelní tradice na Jablunkovsku sahá do období předmnichovské republiky, divadlo tehdy hráli hlavně učitelé a bylo provozováno různými spolky. V roce 1947 byl založen členy Matice Slezské divadelní soubor, jehož prvním předsedou se stal Josef Šimeček. Soubor nesl název Vojan - Spolek divadelních ochotníků v Návsí. První představení se hrála v hostinci U kosa.V roce 1958 přešel soubor pod správu JZD, od roku 1964 pracoval při SRPŠ ZDŠ v Návsí. Členy souboru byli hlavně učitelé, ale také zaměstnanci železáren v Třinci, JZD Kozubová a další. Od roku 1958 byl předsedou souboru Pavel Byrtus, který se rovněž pečlivě staral o kroniku souboru. K nejznámějším režisérům patřili - Robert Ludvík, Josef Jelínek, Stanislav Zahradník, Jiří Komín, Edvard Lipovský. Soubor Vojan se pravidelně zúčastňoval divadelních přehlídek. (Byrtus, Černochová)

Počátky ochotnického divadla v městské části, dříve samostatné vsi Návsí jsou starší. 1947 se však ustavil ochotnický soubor Vojan. Zřizovatelem bylo nejdříve místní JZD, 1964 místní SRPŠ. Za necelých 40 sezón nastudovali 4O premiér, 21 estrád a dalších společensko - kulturních akcí. Byl pořadatelem několika okrskových divadelních přehlídek.(JM)
KUKUCZKA, Jan: Za divadlem do Návsí. Divadelní zpravodaj SČDO okresu Frýdek - Místek, 3-4/1986. 1 str. kART MATULA, Bohumil: Čtyřicetiletý Vojan. Amatérská scéna 1987, r. 24, č. 7, s. 12. kART
V r. 1947 byl založen pod Maticí Slezskou divadelní ochotnický soubor Vojan. V r. 1952 musel jít pod správu JZD a od roku 1958 byl při SRPŠ školy v Návsí. V r. 1958 byla zároveň Pavlem Byrtusem založena kronika a fotokronika souboru. (Krulikovský)
OD 1959/2, s.34.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':