Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň-Bolevec, Excerpce pro MČAD 1998–2002

PLZEŇ-KOŠUTKA-BOLEVEC
Divadelní spolek Jezírko - přímý pokračovatel divadelních spolků
tamtéž. Na Košutce v r. l9l5 ustaven divadelní spolek, který uváděl pravidelně každoročně několik her /A. Jirásek, V. K. Klicpera, J. K. Tyla a dalších obrozeneckých autorů/. Hrálo se nepřetržitě až do r. l943, kdy byla při náletu zničena restaurace, kde se hrálo. Soubor se spojil s divadelními ochotníky v Bolevci, kteří založili svůj spolek l920 a hráli v sále Lidového domu, kde bylo místo pro 400 diváků. Po válce divadelní nadšenci ve spolupráci se sportovci a jinými organizacemi postavili velký sál na Jezírku / Košutecké jezírko/. Společná práce s boleveckými ochotníky přetrvávala a oba spolky se spojily pod novým názvem Lucerna..
Lucerna hrála na Jezírku a stále získávala nové členy. Sehráli desítky představení různých žánrů od operety po klasické divadelní hry i pohádky. Taktéž hráli pod širým nebem. Lucerna působila na Jezírku do devadesátých let v rámci OB Košutka. Po prodeji sálu soukromníkovi za účelem zřízení diskotéky soubor hledal své nové působiště, které nalezl v Lidovém domě v Černicích. Stal se spolkem a název "Jezírko" připomíná , kde jeho historie počala. Věnuje se zejména představením pohádek pro děti, pořádá zájezdová představení, organizuje dny dětí. Uměleckým vedoucím je Jaroslav Pára. (Hrádková)Plzeň Bolevec Košutka- oba soubory se spojují do DS Lucerna. V jejich tradici pokračuje DS Jezírko - název podle Košuteckého jezírka , kde dříve působila Osvětová Beseda. Nyní Jezírko zkouší a hraje především pohádky pro děti a své působiště přesunulo na opačný konec města do Černic.
/Gardavský - pamětník/
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':