Databáze českého amatérského divadla

Texty: Ostrava - Hulváky, AS 2000, č.4. Saša Rychecký - Pozvali nás do Českého Těšína...

Pozvali nás s DIVIDLEM do Českého Těšína na festival Na hranici!

Občas je důvod být pyšný, namyšlený, mít radost z toho, co děláme, mít radost taky ze života! Díky Dominice a jejímu diplomatickému umění jsme dostali oficiální pozvání na jeden z nejprestižnějších divadelních festivalů v Česku. Taky možná i díky tomu, že jsme nebyli zrovna v Sejnach - na Polsko nám nezbylo. Jako amatérský soubor, do nedávna ještě spíše dětský soubor, jsme se zařadili vedle pověstných spolků: Buchty a loutky Praha, Činoherní a babkárská fakulta VŠMU Bratislava, Vlasta Třešňák a cikánská kapela Kormani, Teatr Gry a Łudzie – Katowice, Komorní scéna Aréna Ostrava, Studio Dům Brno, Bílé divadlo Ostrava, ale i Divadlo Continuo Praha, Divadlo Husa na provázku Brno, Česká scéna Těšínského divadla, Teatr Atełier – Sopot, Teatr Powszechny Warszava, Polská scéna Těšínského divadla, a především vedle vítěze celého festivalu: Slovenského národního divadla Bratislava! Zdaleka jsem nevyjmenoval všechny – ale i tak je to pro DIVIDLO docela slušná společnost – ne?
V 17:05 jsme hráli „Veselohru na mostě“. Původní plán byl hrát ji skutečně na mostě, kde bychom postavili svůj most, a tak ještě zdůraznili hranici a vše, o co v této hře jde. Bohužel – nevyšlo to! Museli bychom prý míti povolení tří ministerstev, z toho jednoho z Polska, kde vlastně teď mají vládní krizi… Ale i tak to v parku bylo pěkné a těch několik pár lidí, kteří do Hyde parku zabloudili, bylo docela „in!“ Mimochodem – před námi hráli Poláci s loutkami, a to byla teda těžká nuda na 3/4 hodiny. Ale zase měli hezké holky (dvě).
V 19:15 na venkovním jevišti, ale dokonale nasvíceni a ozvučeni, jsme hráli Jeptišky. Mezitím se začali courat hosté z kamenného divadla (šli původně na pivo do parku), a když najednou na jevišti viděli hezkých holek mnoho, v kombinkách, zbláznili se a zůstali už koukat, a pak plácali a plácali… Do představení nám vrčelo rogallo, řvali ptáci a pivní opilci – ale ostudu jsme snad neudělali. Dovolte, Kašpaři a hosté, abych Vám taky poděkoval, a hlavně Vám řekl, že si Vás vážím za soustředění a nasazení a nápady, s nimiž Jeptišky vznikly a jsou hrány! Nikdy jste nešli pod úroveň!
Koukali jsme pak ještě na Vlada Sadílka (který nás přijal a spolu s Uršulou hned od počátku se nás ujal), hrál opět Bláznovy zápisky pana Gogola. Milý Vlado! Mám Tě moc rád a jsi kamarád – ale, nemohl bys, sakra, už hrát i něco jiného? Hraješ to výborně, a ještě moc lidí to nevidělo, to je fakt, ale pamatuju si na jistého Honzu Odla z DPB, který to hrál (a prý ještě hraje) snad patnáct let! A to bych u Tebe nerad zažil! Kde je Tvůj P.R.D. a další?! Já chci něco nového!!!
A pak už jsme jen vše naložili, místní ekonomka dohodla placení cesty s řidičem (byl výborný, koupil si nedávno domů koncertní křídlo a učí se na ně hrát, viděl obě naše představení, a ještě mnohé v noci rozvezl od DDM) – a jeli jsme opět do Ostravy. Vystrkat vše z autobusu, dát na zem a kam se to jen vešlo, a honem do postelí, a do hospod, a tak! Mimochodem – jel s námi do Ostravy Honza Číhal z Bílého divadla a moc prý jsme se mu líbili! Aspoň to říkal, když chtěl do autobusu…
Nevím, jestli se DIVIDLO ještě někdy dostane do tak dobré společnosti – ale doufám že ano. Každopádně děkujeme za pozvání organizátorům, především pak Uršule Kurkové z Těšínského divadla, a plakát, který jsme dostali, si pověsíme na čestné místo!
Saša Rychecký
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':