Databáze českého amatérského divadla

Texty: Úhlejov: Excerpce pro MČAD 1998-2002

ÚHLEJOV, m. č. obce CHROUSTOV, o.Jičín
Roku 1890 souhlasila místní školní rada v Chroustově s pořízením divadelního jeviště pro místní ochotníky celé školní obce – Chroustov, Úhlejov, Želejov. Úhlejovští ochotníci si toto jeviště vypůjčili za mírný poplatek až do roku 1923. Od roku 1924 měl kroužek divadelních ochotníků, později divadelní sbor Sboru dobrovolných hasičů, nové jeviště, které bylo pořízeno z obecní sbírky. Oponu a kulisy zhotovil akademický malíř M. Středa z Miletína. Hrálo se v hostinci “Na Zavadilce”,ale i divadlo v přírodě. K režisérům patří především J. Jákl, později K. Holek. Hostinec “Na Zavadilce” byl uzavřen v roce 1955 a tím skončila i možnost dalšího pokračování v ochotnické činnosti, protože nebyla k dispozici žádná divadelní místnost.

ČURDA, Josef: Ochotnické divadlo na hořickém venkově. Hořice v Podkrkonoší. Město a okres, díl II, vydal Dr. F. Mann jako 12. svazek Knihovny národohospodářských informací. 1934, s. 18-22.
DOMOV v kopcích, publikace
INFORMACE pro Místopis zprac. kronikář J.Munzar, 1999, OMaG Jičín.

Školní kron., kroniky obce a Sboru dobrovolných hasičů
JV
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':