Databáze českého amatérského divadla

Texty: Vojice, Excerpce pro MČAD 1998-2002

VOJICE o.Jičín
1887 zal. Hospodářsko – čtenářský spolek “Hálek”, který pořádal mj. i divadelní představení. (Dle Čurdy: 1894-1928(?) Hospodářsko-čtenářská beseda Hálek.) 1898 zahájil též spolek Rovnost. Domácí spolky pořádaly divadelní představení ve prospěch postavení pomníku M. Jana Husa. Hrávalo se v hospodě “U Čermáků”, později i v hostinci “Na rohu”. 1921 účast na Jiráskových oslavách v Hořicích s Janem Roháčem, společně s Újezdem Podhorním.
Z roku 1929 se zachovala první zmínka o divadle v přírodě, hrálo se na pozemcích J. Teichmana a Kalvody. Herci sehráli hru Tomáš Svoboda od Lemberka. Divadlo v obci hrál Sokol, hasičský sbor, Spolek mládenců , organizace národních socialistů a Živnostenská organizace. Místní ochotníci hostovali i v okolních obcích, např. v Mlázovicích, Konnecchlumí, Chomuticích a Chotči. Hrálo se 5krát až 12krát ročně.

Mezi režiséry patřili J. Kalvach, Al. Khun, Lad. Chmelík, V. Bílek, prof. Krych, J. Šulc. Ve Vojicích hostovalo také loutkové divadlo. Roku 1938 si obec pořídila vlastní loutkovou scénu. Roku 1950 hrál ve Vojicích i loutkář Kopecký, který učinkoval v hostinci “U Čermáků”. Od roku 1969 začala dětská divadelní představení, která řídila Marie Khunová.

ÚMDOČ 1922: Hosp.čt.s.Hálek

ČURDA, Josef: Ochotnické divadlo na hořickém venkově. Hořice v Podkrkonoší. Město a okres, díl II, vydal Dr. F. Mann jako 12. svazek Knihovny národohospodářských informací. 1934, s. 18-22.Kronika

Kořínková (OMaG Jičín) / JM
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':