Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2004, č. 2, s. 74 - 75. Václav Müller

Dílna mladých orelských divadelníků
Naplňováním Dohody o spolupráci v oblasti všech divadelních forem amatérského divadla mezi Svazem českých divadelních ochotníků a tělovýchovnou organizací Orel z 24. října 2003 je pořádání vzdělávací akce, nazvané Dílna mladých orelských divadelníků.
Letos se díky vedení nového složení kulturní komise Orla konala „Dílna“ v Telnici, kde tamnější orlovna skýtá právě pro podobné akce dobré zázemí. Již v pátek 12. března navečer se sjížděli mladí divadelníci, aby se podíleli na realizaci programu. Ten pro ně připravili lektoři z Oblastního předsednictva SČDO - Jižní Morava z Brna. V pátek vystoupili v ukázce ze své úspěšné inscenace Liška Bystrouška členové souboru z Blučiny. V rozkošném dialogu lišáka Zlatohřívka s Bystrouškou rozehráli Jan Šenkýř a Kristýna Raupachová všechny polohy seznámení i námluv.
Za základ metodické divadelní přípravy posloužily texty: Jak dědek zasadil řepu a O potrestané koze. Mládež byla rozdělena mezi dva lektory Mgr. Jaroslavu Chalupovou a Václava Müllera, kteří se se svými skupinami pokusili dané texty provést scénicky. Přes krátkost studijního času byl výsledek velmi povzbuzující. Vždyť smyslem bylo divadelní nadšence seznámit s metodikou přípravy divadelního představení.
Sobota byla tradičně věnována vystoupení přítomných souborů a odbornému rozboru jejich vystoupení. V anketě, jejímž smyslem bylo dozvědět se od přítomných, jak se jim „Dílna“ líbila a co by se mělo zlepšit, kterou připravila nová vedoucí kulturní komise Orla Boh. Hrazdírová, jsme se dozvěděli, že se přítomným nejvíc líbila netradičně pojatá Perníková chaloupka z orelské jednoty v Ořechově. Mladí Orli z Ochozu vzali vážně „domácí cvičení“ a nastudovali obě zadané scénky z pohádky Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Navíc si k nim připsali komentáře, kde divákům vysvětlili předcházející děj. Jejich práce si lektoři, k nimž přibyla Jaroslava Rozsypalová, velmi vážili, stejně jako jejich autorské scénky z divadelní zkoušky na Othella. Také domácí soubor, který neměl původně v úmyslu na „Dílně“ vystoupit, narychlo zopakoval pantomimickou scénku.
Orelský potěr z Divišova přijel na „Dílnu“ hlavně pro inspiraci a pro zkušenosti. Má v úmyslu nastudovat druhý díl poémy o sv. Prokopovi. Loni měl tento soubor s prvním dílem veliký úspěch. Letos děti pouze čtením seznámily diváky s textem. Vedoucí souboru, která nemá mnoho zkušeností s přípravou inscenace, se zajímala o to, jak text realizovat na jevišti. Amatérské divadlo v orelských souborech má specifické poslání, je součástí morálně vzdělávacího systému organizace, upřednostňující tělesnou výchovu. Nicméně ve svých regionech plní kulturní činnost, kultivující nejen členy souboru, ale i diváky jejich jevištních vystoupení.
VáM

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':