Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2005, č. 2, s. 59. Jana Štefánková

DOBROU ZPRÁVU JÁ PŘINÁŠÍM VÁM…

Březen je již mnoho let předurčen pro interpretaci uměleckého textu a představením divadla poezie. Zájemci o obor uměleckého přednesu se sjíždí ve 13 místech republiky, aby představili odborným lektorům své celoroční úsilí na vybraných textech a tím se ucházeli o účast na 48. celostátním festivalu poezie Wolkrův Prostějov, který se bude konat ve dnech 21. – 25. června v příjemném městě Prostějově.
Recitátory a divadla poezie hostila města: Praha (Dům dětí a mládeže v Praze 8), Kolín (Dům dětí a mládeže Kolín), Sezimovo Ústí (Centrum odborné přípravy), Galerie Klenová u Klatov – kraj Plzeňský a Karlovarský (Občanské sdružení Johan), Ústí nad Labem (Kulturní středisko Albis), Hradec Králové (Středisko amatérské kultury IMPULS), Pardubice (Krajská knihovna), Jihlava (Občanské sdružení De Facto Mimo), Brno (Brněnské kulturní centrum), Prostějov (Kulturní klub Duha), Havířov (Hotelová škola a Obchodní a podnikatelská akademie Havířov, s.r.o.), a Uherské Hradiště (Základní umělecká škola). K výčtu přidávám i celkový počet sólových recitátorů (330) a souborů (24). Z nich bylo nominováno na Wolkrův Prostějov 68 sólových recitátorů a 7 souborů. Z výše uvedeného vyplývá, že zájem o umělecký přednes je stále značný, když přihlédneme k tomu, že v šesti krajích proběhla výběrová kola. Ve čtyřech krajích pořadatelé nabídli recitátorům seminář a na něm setkání s odbornými lektory, kteří s nimi pracovali na textech.
Tato příjemná skutečnost zvýšila úroveň přehlídek. Většina z nich se konala ve velmi příjemném a tvůrčím prostředí. Mohu poděkovat vzájemné spolupráci DDM Kolín se ZUŠ. Ta pro přehlídku poskytla příjemné prostředí malého sálu s mnoha výtvarnými artefakty, ve kterém se recitátorům velice dařilo. Kromě toho zde vyučují renomované pedagožky, takže lektorský sbor posuzující výkony měl mnoho práce, aby dodržel v propozicích stanovený postup dvou recitátorů z každé kategorie. Podobné prostředí poskytuje sám pořadatel v Praze. V obou krajích byla i velmi příjemná diskuze lektorů s vystupujícími po přehlídce. Podobné prostředí najdeme i v Prostějově, Brně, Uherském Hradišti a Klenové, co vím. Bude jich jistě víc. Jak vyplývá se zpráv pořadatelů, dařilo se v letošním roce zejména recitátorům II. a III. kategorie. To ukazuje na fakt, že do nich přešli loňští nejmladší recitátoři a u zájmu o umělecký přednes dále setrvávají.
Menší zájem je o souborovou práci. Tam vidím problém v nedostatku vedoucích osobností, které mají zkušenost a dostatek invence pro divadlo poezie. Jak si lze vyhrát s jedinou básní, předvedla skupina ze Základní umělecké školy Biskupská v Praze. Jako předloha jim posloužila slovně hravá báseň Gerharda Rühma Úterý v překladu Josefa Hiršala a v nastudování Hany Trázníkové. Gejzíry nápadů bavili protagonisty, ale hlavně jejich diváky. Návrat ke klasickým hodnotám by se dal nazvat další program pražské přehlídky, tři soubory totiž přihlásily scénáře z Máchova Máje. Viděli jsme pěkné dva. Třetí se nedostavil pro nemoc.
Ani sóloví recitátoři nezaháleli při výběru textů. Z české literatury byli vybíráni klasicky Ivan Wernisch, Jiří Suchý, Josef Kainar, ale i Jan Neruda, Fantišek Gellner, Jiří Wolker, Jiří Kolář apod. Bohaté spektrum recitátoři nabídli i v překladové literatuře (Dojko Stojčič, James Thurber, Hans Arp, Villiers de l´Isle, Hans Carl Artman a další. Těší nás zájem o překladovou literaturu i z toho důvodu, že recitátorům přijde vhod připravovaná publikace pro 48 Wolkrův Prostějov o překladové literatuře, na kterém se podílejí naši přední překladatelé z angličtiny, ruštiny, němčiny a francouzštiny.
Jak se zdá, letošní krajská kola měla opět vyšší úroveň, což přispěje k prestiži celostátního festivalu v Prostějově.
Jana Štefánková
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':