Databáze českého amatérského divadla

Texty: Z www.stránek 2006

Ti nejmenší si zahráli v pohádce Pomsta bude sladká své lektorky Soni Klementové a připravují další její pohádku s názvem Kouzelná knížka. Písničky jim složil Ivo Kučera. Obě pohádky budou pravidelně hrávat v cyklu představení "Děti dětem" v neděli odpoledne.
Ti starší - po úspěšné účasti na soutěžní přehlídce Pohádkový mlejnek ve Žďáru nad Sázavou se Strakonickým dudákem J.K. Tyla v úpravě režiséra Jiřího Frejky - budou tuto hru uvádět pravidelně buď v neděli odpoledne pro starší děti nebo v běžném večerním čase pro dospělé. A ještě jedna zvláštnost, která provází uvedení této naší hry. Představitel titulní role Švandy dudáka Karel Zháněl, je nejen dobrým hercem, ale opravdu hraje na dudy. Je, co mi paměť sahá, jediným, kterého dudy přivedly na divadelní prkna. Vedle toho se tato skupina připravuje s naším vzácným přítelem, mimem Bernardem Mayoralem z Francie, na pantomimická intermezza do crazy výletu do barokní opery "Kocour v botách" a zúčastní se v prvních zářijových dnech zahraniční divadelní dílny v Chorvatsku.
V repertoáru pro dospělé diváky se za dobu trvání studia objevila už pěkná řádka her. Je jich kolem dvaceti. Stále reprízujeme studii napětí a strachu Past, hudební komedii Mam'zelle Nitouche, Špilberk v pověstech Michaely Radvanové a neofeministickou chlívárnu režiséra Roberta Krále Ženitba N.V.Gogola. I nadále necháváme otevřené rubriky Dialogy v Dialogu a Náš host.
Výrazným titulem sezóny je muzikál Karla Hoffmanna a Ladislava Koláře Dvůr divů, zpracovaný na motivy románu Victora Huga Chrám Matky boží v Paříži. Je velkou příležitostí pro zpívající členy studia a myslím si, že náročnost textu, pěveckých partů i choreografie studio tvrdě prověří. Režie se ujal autor textu Karel Hoffmann z Uherského Hradiště.
Jak jsem už zmínila navázali jsme kontakt se zajímavým člověkem - francouzským mimem Bernardem Mayoralem, který je určujícím elementem pro vznik další inscenace, crazy výletu do barokní opery podle pohádky Charlese Perraulta Kocour v botách v úpravě Pavla Cmírala a Zdeny Dufkové,s hudbou Karla Cóna a Matěje Plíhala. Zdá se, že Mayoralova pantomimická intermezza budou interesantní podívanou nejen pro děti, ale i dospělé.
Doprovodný program je platformou pro vznik inscenací, kterými se chtějí někteří členové studia vyslovit k problémům, které je trápí a vyzývají proto své stejně cítící kolegy ke spolupráci. Dlouholetá členka studia Michaela Rokosová iniciovala vznik inscenace na základě improvizovaných textů inspirovaných knihou Paula Coelha Veronika se rozhodla zemřít. Každý podobný generační pokus, vedoucí k osamostatnění divadelního tvaru samozřejmě vítám. Svědčí totiž o tom, že pojem "d i v a d e l n o s t" má mnohem větší šíři než jsme kdysi při založení studia tušili.

Titul, o který si tak trochu řekli noví členové studia z řady těch "muzikálových" talentů, je jakýmsi experimentem ve výkladu … "co je to muzikál a jak vznikal". Tentokrát jsme se zabývali, spolu s autorem adaptace p. Jaroslavem Somešem, sochařem Pygmalionem a jeho příběhem dostatečně známým nejen z Ovidia, ale i z G.B.Shawa a nejvíc z My Fair Lady Fredericka Loeweho a Alana Jay Lernera. Naše úprava, nazvaná My Fair Pygmalion, využívá všech tří podob příběhu o oživení ideálu ženy a skýtá talentovaným studentům prostor ke zmapování cesty k jeho muzikálové podobě přes antiku a klasickou konverzačku. Budeme tedy v jednom večeru hrát, zpívat i tančit a využijeme všech tří autorských textů nejen k zábavě své i publika, ale i k poučení.
Vážení příznivci Divadelního studia Dialog II, po přečtení těchto řádků jistě zjišťujete, že práci se studio v žádném případě nevyhýbá. Vždycky jsem si přála, aby se v Brně vědělo, že Dialog má pro všechny mladé zájemce o divadlo - herce,zpěváky, režiséry, literáty, scénografy či hudební skladatele - dveře otevřené. Podmínkou ovšem stále zůstává talent, schopnost komunikace, skromnost a pracovitost.
Miluše Kudličková,
umělecká vedoucí Divadelního studia Dialog II
Doprovodný program
Ve svém doprovodném programu přichází Divadelní studio Dialog se dvěma novinkami: vedle doplňujících přednášek pro členy studia, zaměřené humanitním směrem, zavádíme dva nové tipy setkání.
Náš host - nový tip představení v našem studiu. Od letošní sezóny si mohou bezplatně zahrát na prknech studia Dialog i hosté z jiných a to profesionálních i amatérských divadel.
Dialogy v Dialogu - večery se zajímavými lidmi z okruhu brněnské bohémy, herci, režiséry, literáty, hudebníky, výtvarníky, teatrology a jinými.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':