Databáze českého amatérského divadla

Texty: Olomouc, RICHTER, Luděk: 50 loutkářských Chrudimí, Praha 2001, str. 55

KAŠPÁRKOVA ŘÍŠE Olomouc
Založena 4. ledna 1920 Františkem Čechem (autor loutkářských her, organizátor a propagátor LD) jako LOUTKÁŘSKÝ KROUŽEK ODBORU NÁRODNÍ JEDNOTY v Olomouci-Hejčíně, od 1922 KAŠPÁRKOVA ŘÍŠE pod hlavičkou Sokola, od 1929 na spolkovém základě. Od 1931 vedl soubor režisér František Štěrba, významnou osobností byl i Jan Spáčil. Od konce 40. let se souborem intenzivně spolupracoval Vojtěch Cinybulk nejen jako kmenový autor, ale i jako výtvarník. 1951 přešel soubor pod ZK Moravských železáren, dostal novou scénu a zkouší i jiné loutky než marionety. 1960 začala pracovat i mládežnická skupina vedená Jaromírou Nohelovou. 1963 přebírá vedení Říše Zdarek Pop, jenž vede soubor dodnes. Od 1973 je z iniciativy souboru pořádána jako bienále Čechova Olomouc.
Za 80 let své dosavadní činnosti odehrál soubor přes 2200 představení více než 400 titulů pro děti předškolního a nižšího školního věku. Dnes se jedná o 3-6 titulů a 25-30 představení ročně.
Poměrně početný soubor (ke dvacítce účinkujících při rozdělené interpretaci) prožil svůj vrchol v 50. letech s přesahem do začátku let 60. V té době se také dostává na LCH s několika marionetářskými inscenacemi: 1952 Kaimovo dobrodružství, 1955 Petr a pan Proto, 1958 získává 1. místo se svou Křídovou pohádkou. Následuje 1960 Sršán táhne do boje, 1961 Kocour Pětivousek a o 10 let později Broučci. Pro jeho "chrudimskou" éru je charakteristický důraz na dramaturgii "velkých" hotových her, často původně určených pro profesionální scény, či adaptace populárních titulů a zvláště v poslední době časté uvádění klasických pohádek. Kašpárkova říše usiluje o iluzivní divadlo s důrazem na výtvarnou složku a na řemeslnou stránku inscenace.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':