Databáze českého amatérského divadla

Texty: Meziměstí, CÍSAŘ, Jan: Popis jedné přehlídky. AS 2003, č. 6, s. 3–6.

CÍSAŘ, Jan: Popis jedné přehlídky. XXXIV. národní přehlídka venkovských divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou, 2003. AS 2003, č. 6, s. 3–6.

Pohádka O nezbedné princezně, kterou pro DS J.K. Tyl při MKS Meziměstí napsala na motivy Josefa Lady Irena Kozáková. Inscenace dospělých pro děti – zejména pohádek – jsou jako celek velice problematickou a slabou částí našeho amatérského divadla. Tahle meziměstská inscenace měla pro mě některé klady, za něž jsem byl vděčen. Vybrala si předlohu, která známý vzorec pohádky o unesené a osvobozené princezně zpracovala jinak, komediálně, a zbavila se tak už v předloze těžkopádného „pohádkového realismu“, s nímž se většinou tyto příběhy vyprávějí i didaktičnosti, která velice, velice často do pohádek proniká. (Úplně na okraj: měl jsem dojem, že právě tohle ji část diváků na KDP 2003 nemohla prominout.) Navíc: mladý a po 10 letech znovu začínající soubor se v této rovině cítí dobře, hraje s kolektivní radostí ze společného soužití na jevišti. Když k tomu připočteme průkazné herecké předpoklady řady členů souboru, z nichž princezna Anka Niny Dlouhé je při mládí herečky překvapivě zralou hereckou kreací, pak je to inscenace, jež přes všechny nedostatky, které má, jde nad amatérský „pohádkový průměr“.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':