Databáze českého amatérského divadla

Texty: KODEŠOVÁ, Eva: Nový Bor dětem 2005. AS 2005, č. 3, s. 49-50.

NOVÝ BOR DĚTEM 2005

Divadelní přehlídka Nový Bor dětem proběhla v nejteplejším květnovém víkendu od 27.-29. května 2005 v Městském divadle v Nové Boru. Svoje postřehy zachytili a prodiskutovali se soubory divadelníci ve složení Denisa Nová, Vlastimil Vik a Eva Kodešová. Soutěže se zúčastnilo šest souborů:
- Divadlo S.K. Hoblik Česká Kamenice - V. Chamraď: Kouzelný prsten;
- 1. Neratovická divadelní... Neratovice - Zdeněk Kozák: Sen zimní noci aneb Pohádka o Popelce;
- Broukovo Kamdivadlo Česká Kamenice - P. Časar, A. Vlček: O hubaté princezně;
- Mladá scéna Ústí nad Labem - D. Martincová, K. Herzinová: Malá mořská víla;
- DS Nové divadlo Mělník - J. Kolařík: O Jankovi a Jitřence a strašidýlkách;
- Divadlo Alfa – Omega Praha - J. Werich, D. Hlubinka: Fimfárum.
S potěšením jsme konstatovali, že soubory hledají vlastní cestu k dětskému divákovi. Dvě hry pochází z autorské dílny souborů a odráží se v nich jejich vztah k místu i době. V prvním případě, v pohádce O kouzelném prstenu, k místním pověstem a krajině, v druhém případě O hubaté princezně kritizují pokleslou, až někdy bulvární zábavu, která se dnešním dětem podává. V obou případech jde o křehká, inzitní představení, která mají jistě ohlas v místě tvůrců, ale zatím ještě nesnesou soutěžní měřítko přehlídek.
Ostatní soubory se popraly s dramatickým textem podle svých zkušeností a možností. Soubor z Mělníka si vybral pohádku, která mu posloužila k přivedení nových tváří do souboru, a tím splnil svůj prvořadý úkol. Naproti tomu soubor Alfa – Omega z Prahy nepochopil vtip Werichovy pohádky a tak zůstal stát na prahu své tvůrčí cesty. Mladá scéna z Ústí nad Labem sáhla po svém osvědčeném textu, aby si mladí herci ze souboru mohli vyzkoušet své herecké síly.
Nejdále došel ve svém tvůrčím přístupu režisér 1. Neratovické divadelní... Miroslav Král. I přes úskalí textu Z. Kozáka hru vyložil pomocí jemu blízkých divadelních složek (hudba, choreografie, kostýmy, herecké postupy) a podařilo se mu přiblížit se dětskému divákovi. Na přehlídku Popelka Rakovník doporučujeme inscenaci Sen zimní noci aneb Pohádka o Popelce.
Během přehlídky pracoval herecký seminář Denisy Nové. Podařilo se tak vytvořit zajímavý rámec soutěžního klání, protože seminaristé mohli sledovat všechna představení, slyšet hodnocení a zároveň pracovat sami na sobě. Za to platí velký dík všem organizátorům novoborské divadelní přehlídky.
Eva Kodešová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':