Databáze českého amatérského divadla

Texty: Masarykův lidovýchovný ústav, výpisy z materiálů ex NA

Masarykův lidovýchovný ústav

1935 Divadelní kurs MLÚ
Předsednictvo Ústředí venkovského divadelního ochotnictva projednalo návrh osnovy. chystaný divadelní kurs nehodí se pro venkovské poměry, ve větších městech bude možno jej absolvovati jen při větším počtu přednáškových hodin.....pochybnosti co do účinnosti nadměrného zdůrazňování významu teorie dramatu.....v osnově jsme zjistili řadu rozporů a zejména nás zarazilo jak divným způsobem je v ní uvažováno o otázce režie, jejíž významnost v navrženém plánu se náležitě neoceňuje.
Protokol ze schůze předsednictva Ústředí venkovského divadelního ochotnictva 10. 10. 1935. SÚA: Fond SUS, ka1, i. č. 6. Kopie kART: Organizace/SUS

1936 Protokol o osnově divadelního zákona. Nesouhlas divadelní komise ČOS se zněním připraveným ÚMDOČ. Podrobný rozbor končící: „V uvedeném postupu spatřují podepsaní nedůstojné a urážející jednání vůči Sokolstvu a to jak se strany M.L.Ú., jeho „Stálé ankety“, ÚMDOČ a jejího předsedy Fr. Hermana, který také konečné znění návrhu zákona upravoval a proti Sokolstvu polemicky zahrotil.“ (čl. Nový divadelní zákon v časopise Československé divadlo, roč.XIX, č.3, s.41.)
Podepsáni Bohumil Pohl, předseda divadelní komise předsednictva vzdělávacího odboru ČOS, Frant. Liska, člen divadelní komise a starosta sokolské župy Středočeské...
SÚA: Fond ČOS, ka 182/El3. Kopie kART/Organizace/Sokol.


1946 Pozvánka na schůzi k 40. výročí MLÚ. Přednášky o aktuálních problémech doby. Cykly. Přednáškový odbor MLÚ – předseda Prof. Dr. O. Pertold. Odbor literatury pro mládež – předseda Dr. Karel Polák, organizoval výběr nejvhodnějších knih pro mládež. Odbor knihovní – předseda J. Poch, příprava encyklopedického slovníku.
SÚA, fond NJS, ka 122
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':