Databáze českého amatérského divadla

Texty: Písek, Městské divadlo a historická opona v Písku

Městské divadlo a historická opona v Písku

1868 div. úprava městské Střelnice (sloužila jako víceúčelová budova, později nazvaná Městské divadlo, několikrát přestavováno, 1938-1940 definitivně do dnešní podoby). Nahradila Ottovo divadlo i dřevěnou arénu na městském ostrově, vybudovanou 1852 J. K. Tylem.

1890 (1897?) budova divadla dána do užívání tabákové továrně. Dále se hrálo porůznu (nejvíce v sokolovně).

1901 přestavba Městského divadla poté, kdy jeho prostory opustila tabáková továrna, jež zde sídlila od 90. let 19. století. Zvětšilo se jeviště.
Novou oponu vymaloval prof. reálky J. Pithart a jeho asistent V. Klein na plátně dovezeném z Mnichova, vymalovány postavy Tyla, Smetany a dosud žijícího Vrchlického.
1902 divadlo znovu otevřeno.

I přes velké náklady, které písecká obec vynaložila na opravu budovy pro divadelní účely, nebyly podmínky příliš vhodné pro divadelní činnost.
Přesto se zde divadlo tísnilo skoro čtvrtstoletí a nepomohla mu ani nová úprava interiéru celé budovy v roce 1926.
1936 byla budova Městského divadla znovu uzavřena (opona svěšena) a stala se prozatímním sídlem vojenské posádky.

1935 byla svolána valná hromada „ Družstva pro postavení nového divadla v Písku“.

1937-1940 na doporučení architekta Váckava Svobody z Čáslavi realizována přestavba a modernizace stávajícího Městského divadla nákladem 1 500 000,-K.
1.2.1940 přebudované divadlo, nejmodernější v jižních Čechách, otevřeno uvedením opery Prodaná nevěsta, inscenace pražského Národního divadla v režii Fr. Pujmana a výpravě Vincence Beneše, kterou do Písku přivezl zvláštní vlak.
K vyvěšení historické opony už bohužel nedošlo.

Opona z roku 1902 slavnostně vyvěšena a odhalena 4. května 2006 v Městském divadle (tedy 70 let poté, co byla svěšena) za účasti starosty JUDr. Luboše Průši a představitelů města.

Z různých podkladů s využitím článku I. Jarého z Centra kultury Vyvěšení opony po 70 letech, uveřejněného ve Zpravodaji Šrámkův Písek
zpracovala V. Šrámková.
27.11.2006
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':