Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2004, č. 4, s. 8 - 9, Štěpán FIlcík.

KOLIK, ČEHO, KDY A KDE
aneb
53. LOUTKÁŘSKÁ CHRUDIM V DATECH

V přehlídkovém (hlavním) programu 53. Loutkářské Chrudimi se představilo 21 inscenací 19 souborů, které byly vybrány na 8 krajských přehlídkách z celkového počtu 88 představení (z toho 63 soutěžních). Přehled jednotlivých krajských kol byl otištěn v Amatérské scéně č. 3 letošního roku.
Kromě těchto inscenací bylo možné zhlédnout dalších 13 v otevřeném programu, jedno představení polského souboru z Olešnice (Chrudimské družební město) a 7 představení v rámci zahájení a zakončení přehlídky (většinou poloprofesionálních a profesionálních souborů).
Dohromady tak odehrálo během 5 dnů přehlídky víc než 250 loutkářů něco cca 50 hodin na třech scénách i na volném prostranství.

Vzdělávací část obsahovala 10 seminářů (včetně dětského klubu), kterých se zúčastnilo 151 seminaristů vedených 16 lektory. Konkrétně to byly semináře: hra s marionetou, vedený herečkami plzeňského loutkového divadla Alfa Blankou Luňákovou-Josephovou a Martinou Hartmanovou; hlasové herectví, vedený herečkou divadelní společnosti Bořivoj Mirkou Vydrovou; autorsko-dramatizátorský seminář vedený divadelním teoretikem, dramaturgem, autorem a hercem Luďkem Richterem; seminář zabývající se inscenační praxí, který vedly vedoucí souborů Střípek a Rámus Ivana Faitlová a Zdena Vašíčková; zájemci o pouliční divadlo pracovali s Romanem a Mášou Černíkovými; scénografický seminář vedla docentka KALD DAMU Irena Marečková za pomoci herce Milana Formana; nejmenšími formami loutkového divadla se zabývala pedagožka ZUŠ v Chocni Hana Voříšková; hudební seminář pro velký zájem již z loňska zopakoval herec a muzikant hradeckého Draku Jiří Vyšohlíd a semináře pro mládež se ujal vedoucí centra volného času v Brně Tomáš Doležal spolu s Markem Jovanovskim. Dětský klub, stejně jako vloni, vedly studentky dramatické výchovy Západočeské univerzity v Plzni Hana Zimmermanová a Pavla Vitingerová.
Kromě autorského semináře a dětského klubu předvedly všechny ostatní semináře v drobných výstupech plody své práce (některé dokonce v rámci slavnostního závěru na náměstí Josefa Ressela), a to za velkého zájmu a s jednoznačným úspěchem. Artefakty scénografického semináře se podařilo vystavit v chrudimském Muzeu loutkářských kultur, kde je mohou zájemci vidět až do konce tohoto roku.
Ke vzdělávacímu programu patří i rozborové semináře, které moderoval Jiří Pokorný, dramaturg Městského divadla v Českém Krumlově.

Ocenění 53. Loutkářské Chrudimi
Lektorský sbor ve složení – předsedkyně Iva Peřinová (autorka a dramaturgyně libereckého Naivního divadla), Hana Galetková (dramaturgyně ostravského Divadla loutek), Blanka Šefrnová (hudební pedagožka a členka souboru „C“ ze Svitav), Peter Janků (t.č. režisér Slovenské televízie, výtvarník a hudebník) a Jakub Hulák (odborný pracovník NIPOS ARTAMA pro dětské divadlo) ocenil následující inscenace a soubory.
Matija Solce – cena za inscenaci Malé noční příběhy;
Divadlo DNO Hradec Králové – cena za inspirativní tvorbu;
Divadlo DNO Hradec Králové – cena za inscenaci Dr. Kraus;
Soubor (tentokrát) Harmonika z Městečka Trnávky – cena za inscenaci Ani Anička, ale Alenka;
Matija Solce – cena za herectví s loutkou v inscenaci Malé noční příběhy;
Hedvika Řezáčová ze ZUŠ Děčín – cena za herecký projev v představení Kohout šáh, kohout pádišáh, kohout chán – a tak dál… ;
Pavlína Kordová z Liberce – cena za originální interpretační výkon v inscenaci Plechové pohádky;
Soubor Gleisslers Hofkomedianten z Náchoda – cena za objevnou dramaturgii v inscenaci Škola Kristova a škola světa;
Soubory Bruncvíkové a Pidiženušky ze Svitav – cena za animaci předmětů a loutek v inscenaci Pidiženušky;
Soubor Pachýř Pačejov a Konrád Bužle – cena za dokonalé vyprázdnění.

Na celostátní mezidruhovou přehlídku Jiráskův Hronov lektorský sbor nominoval představení Malé noční příběhy (Matija Solce), Dr. Kraus (DNO Hradec Králové) a Ani Anička, ale Alenka (soubor (tentokrát) Harmonika, Městečko Trnávka). Na tutéž přehlídku pak doporučil inscenaci souboru DNO Hradec Králové Epos.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':