Databáze českého amatérského divadla

Texty: Tři prasátka Zvířátka a loupežnice – 2004; Čert a Káča Neplašte nám švestky pásmo Ze Špalíčku – 2006

BUMERLOVÁ, Jindřiška: Bechyňské jaro 2.-3.4.2004. Deník Dětské scény Trutnov - 2004/0.
Dramaťák Vimperk s vedoucí Ivou Karasovou přivezl 2 inscenace a právě ony byly inspirovány tradičními tématy, která se podařilo dobře ztvárnit. Společným znakem obou inscenací byla vhodná míra stylizace (i když snaha o úspornost někdy znepřehlednila děj), což se ukázalo v projevu i kostýmech. Někdy docházelo i k nesrovnalostem při zvládání prostoru. Soubor hrál Tři prasátka - inscenace dobře gradovala, občas se projevil problém v kontaktu mezi herci, určitá neujasněnost byla v rolích vypravěče. Druhým představením téhož souboru byla Zvířátka a loupežnice. Zde bylo z dramaturgického hlediska problematické neorganické spojení úvodu o trpaslících, kteří si hráli na zvířátka a loupežnice, a vlastně patřili do jiného příběhu, což bylo vidět i z toho, že v závěru se k nim už nikdo nevracel. Jinak vedoucí zvolila téma velmi vhodné pro věk herců, což se kladně projevilo v bezprostřednosti jejich projevu. Určité problémy se vyskytly v orientaci v prostoru (“loupežnice” a “zvířátka” nezůstávají ve svém prostoru a občas se nedobrovolně “promísí”). I toto představení mělo však (stejně jako Prasátka) velký divácký ohlas. Na výkonech herců v obou představeních byla patrná pravidelná a pečlivá práce vedení souboru i dětí.

BUMERLOVÁ, Jindřiška: BECHYŇSKÉ JARO - DUBEN 2006. Deník dětské scény 2006/0.

Pohádka Čert a Káča byla zahrána mladšími členy Dramaťáku Vimperk (vedoucí I. Karasová). Zde vedoucí velmi citlivě upravila pohádku s ohledem na věk dětí. Zaměřila se na základní dějovou linii, zdůraznila situace, v nichž děti mohly svobodně jednat, a vytvořila tak prostor, ve kterém se děti cítily bezpečné a jejich projev byl přirozený. Tato inscenace se stala jedinou, o které se uvažovalo pro nominaci na celostátní přehlídku.

Další skupinu představení tvořila „recitační pásma“, která se blížila divadelnímu tvaru. Všechna tři předvedená vystoupení měla velmi dobrou úroveň a bylo znát, že je děti hrály s chutí. Dvě z nich předvedli opět členové dramaťáku z Vimperka (tentokrát starší děti). Bylo to pásmo z veršů M. Černíka Neplašte nám švestky.
Druhé pásmo Ze Špalíčku (verše F. Hrubína) lektoři hodnotili ještě výše - především za netradiční přístup ke zpracování poezie F. Hrubína.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':