Databáze českého amatérského divadla

Texty: 1993 - 2004 inf. o inscenacích, o vedení souboru www. 01/2007

1993 - 1994
Od šantánu k candrbálu - pásmo staropražských písní. Režie Antonín Zwiefelhoffer.

1994 - 1995
Plakala princezna Květinka, plakala.
Osoby a obsazení: princezna Květinka - Monika Dušková, Král - Přemysl Papoušek, Honza - Dalibor Návara, pejsek Rejsek - Radka Kmochová, koza Róza - Iva Křivánková, komoří - Jarda Šakal Jílek, čert Romadúr - Vlasta Dušková, Baba Jaga - Hanka Nyklová, dědeček Dobroděj - Václav Bedřich, čerti - Jana Jakešová, Monika Průková a další

1995 - 1996
Popelka.
Osoby a obsazení: Popelka - Eva Hodboďová, macecha - Hanka Nyklová, dcery - Martina Čížková, Dana Kopová, princ - Dalibor Návara, komoří - Přemysl Papoušek, královna - Jarka Dominová, Poddubák - Zbyněk Toman, Křemenáč - Jarda Šakal Jílek a další.

1996-1997
Jiří Suchý a Ferdinand Havlík - Elektrická puma.
Osoby a obsazení: František Bond - Dalibor Návara, dáma, voják, Regina - Dráža Škrabánková, voják, Consuela - Martina Čížková, Hadžadžadž, ministr - Jarda Šakal Jílek, voják, král, jízdní kolo - Zbyněk Toman, železná panna, voják, minist pro utajení - Eva Hodboďová, Karla Šebková. Režie Otta Tesař.

1998
Joan Shirley - Vražda sexem.
Osoby a obsazení: Bernie - Jaroslav Jílek, Nicol - Drahoslava Škrabánková, tetička Dot - Jaroslava Dominová, mrtvý Bill - Dalibor Návara, Angie - Karla Šebková, Sebastian - Zbyněk Toman, Polly - Martina Čížková nebo Vendula Koželuhová, Val - Radka Kmochová nebo Eva Hodboďová. Režie Štěpán Kryski.
Ocenění - Dačická kostka za nejlepší ženský výkon Jarky Dominové.

V roce 2000 se scéna věnovala přípravě pohádky Karel Čejka: Tři království s podtitulem pohádka se zpěvy plná králů, princezen, ministrů a vojáků, jejíž výprava se stala historicky nejnákladnější.
Osoby a obsazení: Pantáta král Včelař První - Přemysl Papoušek, Princezna Filipka - Vendula Koželuhová, Žlutý - ministr pekáren, voják Buchta - Radka Kmochová, Král Matěj Měkota - Zbyněk Toman, Červený - ministr udíren, voják Uzenáč - Jarmila Nožičková, Běta - hospodyně - Jana Sehnálková, Královna Rebarbora - Jaroslava Dominová, Zelený - ministr zahrad, voják Mrkvička - Drahoslava Škrabánková, Vojta - starý blázen - Jakub Baran. Režie: Štěpán Kryski, hudební doprovod: Jana Hulcová, Technika: Jiří Krtek, Bohumír Kabeš, scéna: studenti SUPŠ sv. Anežky pod vedením Mgr. Mikuleho. Tato pohádka měla premiéru 28.1.2001 a na přehlídce v Třeboni získala doporučení pro účast na celostátní divadelní přehlídce POPELKA Rakovník 7.-11.11.2001. Na tuto přehlídku nebyla však scéna vybrána, byla pouze určena jako náhradník.

20.1.2002 měla premiéru další pohádka, Jan Makarius - STRAŠIDÝLKO s podtitulem čarodějnická pohádka o hledání radosti pro všechny.
Osoby a obsazení: Pískle - Štěpánka Marková, Šplechta - Jarmila Nožičková, Bublice - Jana Sehnálková nebo Vendula Koželuhová, Kuklice - Jaroslava Dominová nebo Věra Koželuhová, Ondřej - Přemysl Papoušek, Bubák Bubas - Jakub Baran, voják Rak - Radek Proutkovský, voják Kapr - Dalibor Navara, Hudba - Jan Vozábal a Kapka, výprava - Jakub Baran, choreografie - Marta Begovičová, světla a zvuk: Jiří Krtek a Bohumír Kabeš, Režie - Vítězslav Kučera.

V září 2002 pak byla premiérovaná pohádka Jana Jílka - Kašpárek, Honza a zakletá princezna, aneb stará pohádka na nové motivy.
Režie: Víťa Kučera, scéna - Jakub Baran. Masky - Dráža Škrabánková. Osoby a obsazení: princezna Jasněnka - Vendula Koželuhová, Kašpárek - Štěpánka Marková, Kalupinka - Jarmila Nožičková, Honza - Jakub Baran, máma, ježibaba - Jarka Dominová, hastrman - Dráža Škrabánková, král, čert - Radek Maruna, loupežník Jozífek - Radek Proutkovský, policajt - Dalibor Návara. Zvuk: Jiří Krtek.

PREMIÉRA: 27.4.2003 v 15.00 hodin, Městské divadlo Český Krumlov
Jan Makarius - Čarovný bubínek.
pohádka pro děti, na motivy indiánské báje "O zajíci, který se bál."
Hrají: Bobina Nožičková, Hana Blažková, Dráža Škrabánková, Vendula Koželuhová, Hanička Pavlínová, Štěpánka Marková, Přemysl Papoušek, Jakub Baran, tančí členky baletní školy Marty Begovičové.
Technická spolupráce - Radek Maruna, Jarda Jílek, Bohumír Kabeš, Jiří Máče, Jiří Krtek.
Kostýmy - Vendula Koželuhová a švadlenky Městského divadla.
Scéna - Jakub Baran a Radek Maruna.
Režie: Víťa Kučera

PREMIÉRA: 14.5.2003 v 19.30 hodin, Městské divadlo Český Krumlov
Ivan Taller - KOMEDIE O CHYTROSTI
aneb historie utěšená a kratochvílná pro panny a mládence k potěše a poučení sepsané podle starých tisků.
režie: Štěpán Kryski, scéna: Jakub Baran, hudba: Jan Vozábal,
osoby a obsazení: Ondřej - Dalibor Návara, Háta, jeho žena - Dráža Škrabánková, Janek - Zbyněk Toman, Žofie, jeho žena - Vendula Koželuhová, Tomáš - Jakub Baran / Roman Mařík, Uršula, jeho žena - Jarmila Nožičková, Principál - Jan Vozábal, Felčar - Jarda Šakal Jílek, Prokop - Radek Maruna.
Technická spolupráce: Jiří Krtek a Bohumír Kabeš

S inscenací Ivana Tallera Komedie o chytrosti jsme se zúčastnili Dačického kejklování - Jihočeské krajské přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla, která se konala v březnu 2004 v Dačicích. Zcela nečekaně bylo vystoupení velmi úspěšné. Inscenace obdržela následující ocenění: 1. za režii inscenace, 2. hudební plán inscenace, ale především byla inscenace doporučena na národní přehlídku Divadelní Třebíč, Femad Poděbrady.

16.3.2004 jsme se s toutéž inscenací zúčastnili přehlídky Štít, která se již tradičně koná v nám blízkém městě Prachatice. Porota měla zcela odlišný názor, než na krajské přehlídce.

Na národní přehlídce Femad Poděbrady, která se konala v termínu od 14. do 16.5.2004 jsme si zřejmě protrpěli svou první kolektivní trému. Tedy skromně uvádíme, že jsme se zúčastnili i národní přehlídky. Ale příště ... :)))

Na poslední absolvované přehlídce, na Sokolovské čurdě, jež se konala v září 2004 jsme zúročili všechny své dosavadní zkušenosti z těch několika málo přehlídek a zahráli jsme si bez trémy a s chutí. Snad k tomu přispěla příjemná atmosféra přehlídky, příjemní pořadatelé, neméně příjemné sokolovské publikum a kolegové z ostatních souborů, že naše vystoupení bylo zhodnoceno ve festivalovém zpravodaji takto, cituji:

"Středověká moralita živá a zábavná
Komedie o chytrosti, Divadelní klub Českokrumlovská scéna
Ano, vskutku to byla komedie, téměř si doufám říci Komedie. Text hry vychází ze středověkých moralit a je celkem svižně a zábavně přetransformován Ivanem Tallerem tak, aby byl přijatelný pro dnešního diváka. A myslím, že text diváky přijat opravdu byl.
Tématem hry je sázka tří žen, která z nich má hloupějšího muže. Což si chtějí dokázat tím, že každá svého muže napálí a ten, který se nechá napálit nejvíc, je nejhloupější.
Z principu moralit vychází především scénografie, která vskutku pracuje s principy jarmarečního divadla, tak jak se nám o něm dochovaly záznamy. Vše je až obdivuhodně jednoduché, ale přesto funkční. Jednoduše se otočí plátno a jsme v jiném prostoru. Scénografie vychází hercům velmi vstříc, právě svou flexibilitou, nabízí jim nespočet možností, jak mohou uplatnit svůj komický talent. Obzvlášť nápad se skládací rakví a to, jak je posléze rozehrán, stojí za zmínku. Tím se dostávám k herectví. Je zde použit princip divadla na divadle, takže herci do svých rolí vstupují a opět vystupují. Když zrovna nehrají, napomáhají při přestavování scény a nonverbálně komentují to, co se právě na jevišti odehrává. Všechno působí uvolněně a jaksi samozřejmě, což k tomuto tipu divadla také patří. Tím více se jim daří brát do hry diváka.
Snad ještě stojí za zmínku jedna výhrada k této inscenaci. Jak jsem se již zmínil, text je koláží ze středověkých moralit, která je proložena hudebními vstupy a komentáři herce, který má funkci jarmarečního vyvolávače. Ve většině případů toto funguje s jistou návazností a děj plyne dál. Přesto jsem měl několikrát (obzvláště v první polovině hry) pocit, že jde o spojení trošku násilné a v jistých momentech nejde o kontinuální děj, ale spíše o mírně zmatený slepenec.
Nakonec bych použil citaci z programu českokrumlovských: "Chceme jen dát námět k zamyšlení a příjemně pohladit na duši." Obojí se povedlo. Komedií o chytrosti mi dal soubor námět k zamyšlení nad tím, s jakou jednoduchostí a přesto funkčností se dá dělat divadlo a příjemně mě pohladil po duši svým laskavým a nenuceným humorem. Díky za to!
( -mv- )."

V současné době připravujeme:

A.P.Čechov, Leoš Suchařípa - Racek. Režie René Vápeník. Premiéra očekávána na jaře 2005.

J.N. Nestroy - Zlý duch Lumpacivagabundus. Režie Štěpán Kryski.

- doplnil Jan Vozábal -

VÝKONNÁ RADA KLUBU - od září 2004
1. předseda - Dalibor Návara
2. místopředseda - Jan Vozábal
3. ekonom - Zbyněk Toman
4. revizor klubu - Drahoslava Škrabánková
Dramaturgická rada - Štěpán Kryski, Jan Vozábal, Roman Mařík
Režiséři - Štěpán Kryski, Vítězslav Kučera, René Vápeník

kontakt: divadlo1@ckrumlov.cz
Dalibor Návara 420 606 629 838,
Jan Vozábal 420 602 331 162 nebo Městské divadlo - 420 380 711 775.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':