Databáze českého amatérského divadla

Texty: Ženitba + Past… - 2006

HNILIČKA, Přemysl, MICHELE, Pavel a VALENTOVÁ, Veronika: Jarní divadelní festival v Brně 2006. AS 2006, č. 2, s. 53-55.

Dalším brněnským souborem, který není na jihomoravských festivalech nováčkem, je DS Dialog II, sídlící v sálku na Staré radnici. Tentokrát nabídlo velmi svéráznou inscenaci klasického Gogolova textu Ženitba v režii Roberta Krále. Podtitul Neofeministická chlívárna vyvolává zdání provokace, ve skutečnosti však jen předjímá základní dramaturgicko-režijní koncepci. Mužské postavy hrají dívky, ženské zas muži. Tato záměna samozřejmě vyvolává komické situace, nutno však podotknout, že není nijak nová. Ke škodě inscenace se režisér i herci zaměřili jen na komiku a grotesknost textu, čímž jej významově silně ochudili. Diskutabilní je i určitá modernizace a „zglajchšaltování“ Suchařípova překladu do současné hovorové češtiny. Navzdory těmto výtkám však inscenace nabízí několik zajímavých hereckých výkonů.

Posledním soutěžícím kusem, jakýmsi dynamickým apendixem na samotném konci přehlídky, se stala improvizovaná studie napětí a strachu Past…, druhé festivalové představení Divadelního studia Dialog II. Inscenaci na motivy detektivní hry Agathy Christie v dramaturgické úpravě Miluše Kudličkové nastudoval osmičlenný soubor v kolektivní režii již před rokem a půl. Vyšetřování vraždy, k níž došlo za záhadných okolností v penzionu odříznutém od ostatního světa sněhovou vánicí, končí nečekaným rozuzlením a divák neznalý původní předlohy zůstává v příjemném napětí až do samotného závěru, a to především díky přesvědčivým hereckým výkonům většiny představitelů. Porota ocenila výkon Karla Čecha v roli detektiva seržanta Bakera. I přes záživnost příběhu je konverzační Past … určena především konzervativnějšímu publiku. Experimentálnost a novátorství rozhodně nejsou hlavními devízami této inscenace.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':