Databáze českého amatérského divadla

Texty: Jihlava, BRTNICKÁ, Dáša: De Facto Mimo (z historie souboru).

De Facto Mimo

Začali jsme v pronajatém prostoru - na stavbě - hrát divadlo 31.5.2000. Bylo to náročné, vlhko, zima a tak. Do konce roku jsme měli hotové 3 inscenace. A stejně hektický byl i rok 2001. Kromě hry "Šaškumprásk!", "Hadriána z Římsů", venkovní produkce k Masopustu a některým dalším příležitostem, jsme zahájili sérii neopakujících se více či méně improvizovaných večerů s názvem Mimochodník. Na podzim jsme vyšli na světlo s novou hrou Martina Koláře "Hukot 4". Podtitul říká, že je to radioaktivní groteska. Někteří recenzenti ji nazvali politickou satirou. Rozhodně věrně zobrazuje mnoho a mnoho nešvarů, které nás obklopují, ale nelze tvrdit, že by říkala, jaké je "to pravé" řešení. Jen se nás ptá, jak se nám to líbí a jestli s tím nechceme něco dělat. Oprávněně se dočkala ocenění na soutěžních přehlídkách v Praze, Třebíči a postupu na letošní Jiráskův Hronov. Na přelomu roku jsme uvedli premiéru našeho zpracování pěti minikomedií P.H.Camiho pod názvem "Návrat zpopelněného". Jde o zajímavý projekt - hraje tu 12 herců ve věku od 16 do 63 let , režírovali 3 režiséři a dramaturgicky to celé výborně vyřešil Martin Kolář.
Jedná se ale o velmi náročné představení - co se týče prostoru i herců - takže jsme v tomto případě od soutěžních přehlídek ustoupili. Inscenace hry Vereny Kanaan "Drahoušek Anna" měla premiéru 2.2.02. Současná rakouská autorka se přijela na svou hru k nám podívat - a nevolnost, kterou jsme před její návštěvou pociťovali, se ukázala jako zcela zbytečná. Je to úžasná dáma, představení se jí moc líbilo a slíbila nám další spolupráci. "Drahouška Annu" uvádíme spolu s krátkou hříčkou Martina Koláře "Nedonošený klokan" pod zcela "komerčním" názvem "Dva v jednom". "Drahoušek Anna" je druhým naším letošním účastníkem JH, který postoupil díky účasti na přehlídce Třešťské divadelní jaro a samozřejmě Divadelní Třebíč.
Hrajeme pořád, průměrně 2x týdně včetně prázdnin. Již podruhé jsme také letos hráli na mezinárodním festivalu Apostrof v Praze, Za dačickou kostku cukru v Dačicích, Přátelské setkání v Českých Budějovicích, také Otevřeno Jimramov a na dalších místech mimo domovskou scénu. Pořádáme - letos již třetím rokem, vždy za podpory Města Jihlavy a letos také Kraje Vysočina - letní akce v prostoru hradebního parkanu v Jihlavě, kam zveme kvalitní divadla hrající venku. Hosty zveme také do našeho divadla, ale moc peněz nám na to nezbývá. Musíme zaplatit nájem, elektřinu, plyn, vodu, odpad... Moc vtipné to není, že? Je to prostě droga - začnete něco dělat a zabřednete do toho až po uši. Na začátku by vás ani nenapadlo, co všechno budete dělat. Lepíte obkládačky, stavíte zeď, koupíte si počítač, abyste mohli tisknout vstupenky a plakátky, pak tvoříte programy, dohadujete se s herci, kdy mohou a nemohou hrát, myjete nádobí a uklízíte, pak čtete a čtete texty her, většina se vám nelíbí... kecáte do všeho - do natírání stěn i do obsazování rolí, přemlouváte potenciální režiséry, kupujete toaletní papír, perete ručníky, platíte elektriku, prodáváte lístky (a musíte mít z domova drobné!), organizujete "zájezdy" a k tomu máte rodinu a chodíte do práce na 8 hodin denně). Nedostanete za to nic. Možná tak žaludeční vředy - protože nemáte čas na jídlo - a když to půjde hodně dobře, vrátíte dluhy, které jste si nadělali.
Spousta fotek a nějaké další informace jsou na webu dfm.hyperlink.cz
Autobiograficky telegraficky
Dáša Brtnická
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':