Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kutná Hora, Historie Tylova divadla, www 2007

Dnes již historická budova, jak sám název napovídá, je spjata s významnou postavou českého divadla a obdobím národního obrození, a osobností Josefa Kajetána Tyla. J.K.Tyl, kutnohorský rodák, první formuloval veřejně myšlenku na vybudování samostatného divadla v Kutné hoře pro tehdejší ochotnický spolek Tyl, který byl v Kutné Hoře založen r. 1843 a jehož Tyl byl sám členem. Jeho myšlenka dostala konkrétní podobu v roce 1933, kdy bylo divadlo slavnostně otevřeno na základě projektů ing. Rudolf Hraby a jeho bratra ing. Josefa Hraby - kutnohorských městských architektů.

Divadlo má charakter moderní funkcionalistické budovy, velmi dobře architektonicky i technicky řešené, která se nachází v centru města. Hlediště divadla má kapacitu 630 míst, z toho 6 bezbariérových. Kromě hlavního sálu, má divadlo menší sál - tzv. loutkovou scénu, která byla v minulosti využívána místním loutkářským souborem. V současné době slouží prostory jako knihovna anglické literatury.

Budova zprvu sloužila výše zmíněnému Ochotnickému spolku Tyl, který ji využívá ke své činnosti i v současné době. Divadlo funguje bez vlastního profesionálního souboru. Programovou náplní divadla je organizace kulturně společenského života ve městě v návaznosti na prostory budovy divadla - realizují se zde vystoupení profesionálních, ale i amatérských scén, koncerty, taneční pořady pro děti i dospělé, pořádání cyklických programů, přehlídek, soutěží, festivalů, příležitostných programů, pronájmů. Divadlo je centrum kulturního dění nejen pro místní návštěvníky, ale i pro blízké okolí. Specializuje se především na hostování špičkových divadelních souborů z Prahy, sporadicky dává příležitost i krajským divadlům, vystupují zde významné hudební soubory.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':