Databáze českého amatérského divadla

Texty: ŠRÁMKOVÁ, Vítězslava: Divadlo jako životní poslání. AS 2007, č. 4, s. 12.

Divadlo jako životní poslání
Vítězslava Šrámková
Jarka Mikešová byla jednou z nejvýraznějších amatérských hereček druhé poloviny 20. století. Zdá se mi divné psát „byla“, natolik jsou její postavy v paměti živé. Ale její čas se naplnil – zemřela 29. června tohoto roku. Pouhé čtyři dny po svých 77. narozeninách.
I když hrála divadlo od dětství a v duchu koketovala s myšlenkou stát se herečkou, osud jí připravil jinou cestu. Šťastně se zamilovala a vdala za Františka Mikeše, který v té době také hrál a brzy i režíroval divadlo. V roce 1950 za ním přešla do souboru Malé scény Vyšehrad, kde slavila první divadelní úspěchy v hrách, které František uváděl na scénu. Nebyla typ naivky, takže od počátku hrála věkově zralé charakterní postavy. O šest let později svého muže následovala do nově založeného vinohradského souboru Máj. Vedle rodiny, která se brzy rozšířila o dvě dcery, pro ni byl naplněním života. Zažívala jeho největší umělecké vrcholy v 60. letech a zůstala mu věrná. Počáteční okouzlení divadlem postupně vystřídalo velmi odpovědné hledání podstaty a podoby každé z postav, které hrála. Celkový počet rolí charakterních i komediálních patrně překročil sedmdesátku, přičemž Jarka šla do každého představení se stejně velkým nasazením a rozechvěním jako do premiéry. Spolupracovala s mnoha režiséry (kromě Františka Mikeše to byli např. Jiří Beneš, Jaroslav Šindelář, Ferdinand Čulík, Josef Traxler, Lubomír Novotný, Alois Nosek a Magdalena Mikešová), hrála na řadě divadelních přehlídek a festivalů, opakovaně i na přehlídkách národních a celostátních, na zahraničních zájezdech, kde získala i pěknou řádku hereckých cen. Stala se nositelkou Zlatého Tyla a výrazně přispěla k souborovému ocenění Cenou hlavního města Prahy.
Úspěchy ji těšily, ale přitom snad nejraději hrála pro děti, i když věděla, že to jsou představení, v nichž je nejméně možné získat uznání a obdiv kritiky. S amatérským divadlem prožila Jaroslava Mikešová téměř celý život a povýšila je na své životní poslání.

J. Mikešová v postavě Zimy v pohádce Ivy Peřinové Pohádka do dlaně na rakovnické Popelce v r. 1997. Foto: soukromý archiv.

Jarka Mikešová byla častou účastnicí Cyranova kordu a Pohárku SČDO. Foto Ivo Mičkala je z jejího nastudování monologu Aldo Nicolaje Sůl a tabák.

Velké dámě na malých prknech s veškerou úctou BAPE 85. Kresba: soukromý archiv.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':