Databáze českého amatérského divadla

Texty: Luděk Richter, 50 loutkářských Chrudimí, Praha 2001, s. 167

Dramatická školička
Svitavy
Založena byla Janou Mandlovou 1992, zřizovatelem je město, jež jí poskytlo roku 1997 i pěkné prostory včetně nově vybudovaného divadélka Trám. Externě začali od 1998 se školičkou spolupracovat Karel Šefrna a Monika Formanová. Od založení prošlo a prochází školičkou několik skupin různě starých dětí (momentálně 60 od 5 do 18 let v 5 skupinách a soubor rodičů a předškolních dětí) a vytvořilo 11 drobnějších i větších inscenací, z nichž 5 se dostalo na LCH: 1999 Světlovská balada, 2000 Putování za Sněhurkou (obě ve spolupráci s K. Šefrnou), Zrcadlení a Gogo & Chru Chru a 2001 Strom. Inscenace Středa nám chutná postoupila roku 2000 na Dětskou scénu v Trutnově.
Byť třeba Gogo & Chru Chru je zajímavým rozvinutím tradiční rakvičkárny do bohatšího a modernějšího tvaru, význam souborů Dramatické školičky není ani tak v objevnosti inscenační, neboť v tomto směru je spíš svébytným navázáním na tradici Céčka, odkud pochází jak J. Mandlová, tak K. Šefrna. Jejich význam je spíš v tom, kolik dětí a mladých lidí už nejen obohatila lidsky, ale i přivedla k LD, jež se v některých případech promítlo i do jejich dalšího směřování. Dramatická školička je tedy podobně jako žamberská, plzeňská či královéhradecká ZUŠ i jednou z nadějí LD pro budoucnost.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':