Databáze českého amatérského divadla

Texty: GARDAVSKÝ, Vladimír: Žumbera vrací Feydeaua na jeviště. 30. 3. 2005 – Plzeňský kulturní přehled Kultura, duben 2005

Komedie francouzského dramatika G. Feydeaua i po stu letech na jevištích spolehlivě funguje. V loňském roce nás o tom v Plzni přesvědčovalo Dámským krejčím Divadlo Propadlo. (Stejný titul má v současné době na repertoáru pražský Činoherní klub a Feydeaua čerstvě uvádí také Mahenova činohra v Brně.) Současný feydeauovský boom nyní podpořil další člen Plzeňské neprofesionální scény Divadelní spolek Žumbera nastudováním autorovy aktovky Leona si pospíšila.
Zatímco ve svých celovečerních hrách Feydeau obvykle vytváří komické scény pomocí složitého dění plného záměn, omylů a vzájemného klamání postav, v aktovce Leona si pospíšila dociluje autor obdobného účinku postupným obnažováním a prohlubováním charakteristik jednajících osob v jediné, dostatečně nosné situaci, ve které se Leona zcela nečekaně \"rozhodla\" předčasně porodit. A diváci jsou pochopitelně navýsost spokojeni, když se v prastaré komedii vyjevuje leccos z toho, co znají tak důvěrně z vlastní zkušenosti.
Úhrnem sympatická, poprávu poněkud nervózní Leona (ztvárnila ji režisérka inscenace Jitka Kováříková) jedná se svým milovaným manželem většinu času jako s notným omezencem, který se neumí pořádně chovat a vůbec oplývá množstvím nectností. Domácí \"otloukánek\" Toudoux (Tomáš Kofroň), cokoli v dobrém úmyslu vysloví nebo vykoná, obrátí se záhy bezpečně proti němu. Valné mínění o něm nemají ani rodiče jeho choti - paní de Champrinetová (Petra Zoubková), neklamně oscilující mezi dámou a semetrikou a pan de Champrinet (Ladislav Synek), jehož důstojnost nabytá v klubu, doma velice rychle bledne. Nejvíce vzruchu však přináší na scénu \"odbornice na slehnutí\" paní Virtuelová (Věra Česáková), která rezolutností a šarmem zakrývá své značné profesní nedostatečnosti.
Zkrátka podvečer se u Toudouxů příliš nevydařil. Konec však obvykle všechno napraví. Tentokrát se v onom prazvláštním a přesto nám tak důvěrně známém světě narodil k všeobecné radosti nevinný človíček. Podaří-li se souboru podat vždy veškeré výstupy hry s potřebnou konverzační lehkostí, zrodila se inscenace, která návštěvníky plzeňského Divadla Dialog bezpochyby dobře pobaví.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':