Databáze českého amatérského divadla

Texty: GARDAVSKÝ, Vladimír: Amceth hraje příběhy o vztazích, Plzeňský deník, 19. 11. 2008

Hele, nech toho, vzkazuje v inscenaci tří malých komedií autor a režisér František Zatloukal.
Neprofesionální divadelní soubor Amceth uvádí na prknech plzeňského Divadla Dialog inscenaci Hele, nech toho. Jedná se v krátké době již o druhý autorský a režijní počin zkušeného divadelníka Františka Zatloukala ve spolupráci s mladým kolektivem sdružujícím mimo jiné i některé nadějné literáty Ason– klubu při Knihovně města Plzně. Po historické fresce Lvice z Akvitánie Zatloukal tentokrát významně upravil tři komediální předlohy různých autorů a trojici příběhů i zdařile převedl s patřičným tempem a náležitým spádem do jevištního tvaru. Sám se ujal i role nevtíravého komentátora dění, když vtipně ponechal vkusnou scénu interiéru po celé představení bez jakékoli změny a pouze slovně uváděl diváky do různých prostředí.
Situaci měl zdánlivě usnadněnou tím, že se po celý večer hraje o tom, co diváky vždycky zajímá – o nepředvídatelných zvratech ve vztazích mezi muži a ženami. Šťastně vybrané „aktovky“ jsou skutečně humorné, dialogy v nich jiskří, a jednotlivým představitelům se navíc podařilo vymodelovat rázovité a osobité postavy. V prvém příběhu značně urychlené navazování hlubšího vztahu mezi mladým právníkem (Daniel Mikeš) a slečnou Kateřinou (Martina Šimánková) je zakončeno nečekanou pointou. Ze soužití manželského páru (Kryštof Valdman a Edita Jarošíková) ve druhém příběhu se láska již bolestně vytrácí, i jejich přátelé (Marek Velebný a Bára Formanová) žijí ve „volnějším vztahu“, přetrvávající vzájemnou náklonnost však neohrozí ani „úlet“ nespokojené manželky s nevyzrálým milencem (Miroslav Herejk). Naopak navýsost spokojeným manželům (František Zatloukal a Irena Velichová) ve třetím z příběhů nastaví překvapivě zrcadlo váhající snoubenka (Tereza Zatloukalová) prožívající hrůzu, že by mohla „dopadnout“ jako oni. Naštěstí vše vyřeší její snoubenec (Roman Gerhát) klíčovým výrokem: Hele, nech toho.
Zábavné představení nabízí řadu zajímavých postřehů. Sděluje, jak je obtížné upřímně vyjevovat svoje city. Místo toho se obvykle uchylujeme k nejrůznějším hrám, které většinou probíhají v režiích prozíravějších žen.

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':