Databáze českého amatérského divadla

Texty: Ondráček, Vlastimil: Dvě černé třináctky v karlovarském Déčku. AS 2008, č. 5.

Dvě černé třináctky v karlovarském Déčku

Vlastimil Ondráček

Ty třináctky v letních měsících letošního roku přinesly nepříjemné loučení se dvěma členy karlovarského souboru Divadelní studio D 3. V neděli 13. července 2008 odešel z našich řad dlouholetý člen Ladislav Fíman po dlouhé a těžké nemoci ve věku 77 let. Práci v ochotnickém divadle se věnoval od svého mládí, známe jeho úspěšnou spolupráci s profesorem Vratislavem Bartůňkem, karlovarským nestorem ochotníků. Do Déčka přišel v roce v roce 1965 a za těch více jak čtyřicet let odvedl řadu překrásných rolí. Vzpomínám na jeho postavu purkmistra v Baladě z hadrů. Není místo na to vyjmenovat jeho skvěle vytvořené postavy, vždy pečlivě připravené. Jeho život v Déčku poznamenala ještě jedna výjimečná událost. Na 43. Jiráskově Hronově vstoupil v manželství s členkou souboru Jiřinkou Postlovou. Byla to první svatba ochotníků na této významné divadelní události. Svatební hostina se konala na hronovském koupališti, to ještě v té době fungovalo. Hlavní pohoštěním byly jak jinak – utopenci. Snědlo se jich asi deset kilo a vypilo jedno štěně piva chlazeného v koupališti. Dlouholetá zákeřná nemoc byla i příčinou, že se již přestal objevovat v inscenacích souboru. Na poslední setkání s Láďou budu dlouho vzpomínat. Nejstarší členové souboru se s ním sešli u něj doma a zavzpomínali, i když z jeho strany již s nadměrným úsilím, na prožité události v souboru. To bylo pondělí a v neděli nato jsme dostali zprávu, že zákeřná nemoc ukončila jeho životní pouť. Odešel nám kamarád.
Na pozvání pořadatelů 78. Jiráskova Hronova se uskutečnilo naše vítězné představení z národní přehlídky jednoaktových her v Holicích z roku 2006 autora Antonína Přidala Pěnkava s Loutnou. Svůj podíl na inscenaci měl pochopitelně i náš výtvarník, scénograf, technik, osvětlovač a zvukař Vašek Junek. Do souboru přišel v roce 2005 a podílel se na řadě úspěšných inscenací. Po návratu z Jiráskova Hronova nás překvapila a zaskočila neočekávaná zpráva. Vašek měl při výkonu zaměstnání pracovní úraz a 13. srpna zemřel na jeho následky. Ukončení života je vždycky tragické, ale ve věku 29 let je to neuvěřitelné a o to víc bolestné. Toto bylo druhé těžké loučení s kamarádem. A pak že třináctky nepřinášejí smůlu.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':