Databáze českého amatérského divadla

Texty: Liberec, PAVEL, Tomáš: Tradiční i inspirativní Louny- Tři zlaté vlasy .... Loutkář 2008, č. 3, s. 128-129.

Odpolední blok zahájil soubor Spojáček z Liberce svou adaptací pohádky K. J. Erbena Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Pro soubor je tato inscenace velkým krokem dopředu, ale také do neznáma. Tento v podstatě tradiční marionetářský soubor se vydal na pro něj neprobádanou půdu scénografie z lidských těl, doplněných velkými textiliemi a světly, pomocí nichž vytváří překvapivá prostředí. Jako loutky jsou použiti manekýni.
Přitom ani zdaleka nejde jen o posun scénografický a herecký. Největší skok udělal soubor v dramaturgicko-režijní složce. V prologu Erbenovy pohádky se představují tři sudičky, které nás vtahují do „hry osudu“, do světa osudové předurčenosti a hledání jejího smyslu. Sudičky jsou vlastně vypravěčkami i hybatelkami děje a člověk (postavy děje) se stává v pravém smyslu slova loutkou v rukách osudu. Když příběh končí, sudičky opouštějí nejen děj, ale i postavy příběhu - ponechávají je „svému osudu“, v němž mohou svobodně začít o životě samostatně rozhodovat.
Je to velmi silné téma, které se sice nepodařilo ve všech inscenačních prvcích zcela naplnit, ale základ byl velmi dobře položen.
Soubor dostal cenu za inscenaci i za scénografii a byl nominován na 57.
Loutkářskou Chrudim.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':