Databáze českého amatérského divadla

Texty: Opočno, Hradec Králové, sdružení Divadlo, informace o činnosti 2008

Publikováno z Místní kultura (http://www.mistnikultura.cz)

Sdružení Divadlo chce povznášet morálku českého národa
od Eva Horníčková
Vytvořeno 11.12.2008 - 14:37

Nezisková organizace Divadlo stačila během tří let od svého založení rozvířit na poli kulturním nejedny stojaté vody. Myšlenku povznést morálku českého národa zprostředkováním kultury tam, kde se jí momentálně nedostává, uvedl v život ředitel a spoluzakladatel organizace Tomáš Langr. Jeho strategie je jednoduchá:

„Najdeme-li kulturní dům nebo hospodu s jevištěm, kde se takzvaně nic neděje, nabídneme panu starostovi, že mu tam pravidelně budeme ze všech koutů republiky zvát kvalitní amatérské soubory, které znám přímo z Jiráskova Hronova a mám na ně kontakty, navíc sám jsem členem amatérského souboru,\" vysvětluje Langr a dodává: „Někdy zahrajeme na zkoušku, a když lidé přijdou a starostovi se to líbí, máme vystaráno.\"

Není divadlo jako divadlo

Sdružení Divadlo má v současnosti stálou divadelní scénu v Hradci Králové, Opočně, Letohradě, v Havlovicích a v létě hraje na hradě Potštejně. Přáním jeho zakladatele je, aby sál byl vždy plný rozesmátých lidí. To se mu skutečně daří, a to nejen díky kvalitnímu programu, ale i díky nadstandardní péči o diváky, kterých zatím uvítal na jedenáct tisíc.

„Diváka se snažíme na úvod moc neunavovat co se náročnosti textu týče, chceme ho spíše pobavit. Až když nám zcela důvěřuje, můžeme si troufnout na závažnější tematiku,\" vysvětluje dramaturgický postup ředitel sdružení, jehož programy navštěvují lidé bez ohledu na vzdělání i věk, stálí i nově příchozí. Všem bez rozdílu pak vyhovuje netradiční stolová úprava hlediště s možností občerstvení během představení i po něm, individuální přístup a celková domácí, přívětivá atmosféra.

A ještě jedna zásadní věc je tu navíc – zpětná vazba mezi zprostředkovatelem kulturního Z komedie Taneční hodiny pro pokročilé, foto Ladislav Bábaprogramu a divákem. Ten před rozloučením obdrží dotazník, do něhož může napsat své dojmy, komentáře, připomínky, a na připojenou e-mailovou adresu pak dostane pozvánku na nejbližší představení.

Hradecká, opočenská, letohradská a havlovická scéna v době bezpočtu televizních programů, videa a počítačů předkládá své pořady jako alternativu pro volný čas, a záleží už jen na jednotlivcích, zda ji přijmou či ne. Jak je to s výběrem programů pro \"náctileté\", přibližuje Tomáš Langr slovy: „Hrát pro pubertální mládež je velmi náročné a sebekriticky přiznávám, že této skupině mladých lidí se zatím zvlášť nevěnujeme. Pokud nás však osloví nějaká střední škola, tak můžeme nabídnout například soubor Veselé skoky, který na posledním vystoupení v Hradci zaujal úplně každého.\"

Sytit ducha však také něco stojí

Divadlo zajišťuje kvalitní programy, propagaci, pečuje o diváky i o umělce a to vše stojí peníze: „Na magistráty moc nespoléháme, peníze spíše dostáváme od sponzorů. Naším stěžejním finančním zdrojem jsou soukromé firmy, na druhém místě je vstupné a zrnkem v rozpočtu jsou granty. Ministerstvo kultury ani Královéhradecký kraj nám nic nedávají, Pardubický kraj spíše symbolicky a město Hradec Králové 9000 Kč na rok. Nyní žádáme hradecký magistrát o 40 000 Kč na nájem sálu a necháme se překvapit,\" zní nepříliš optimistická slova pana ředitele.

S tím, jak soubor při získávání finančních prostředků uspěje, souvisí i jeho programová nabídka v příštím roce. Určitě se však bude hrát například hvězdářská komedie Asteroid Bejček, kterou skvělým textem opatřil a současně zrežíroval královéhradecký autor Josef Tejkl, nebo komedie souboru Veselé skoky a několik her z posledního Jiráskova Hronova. Podrobný program bude samozřejmě k dispozici na www.dobredivadlo.cz [1].P.S. Jedna z domovských scén Divadla byla v Hradci Králové, v sále CC Lucie. Tyto prostory patří podnikateli P. Šonkovi, který ale Novohradeckéckému divadlu neprodloužil nájemní smlouvu. Novohradecké divadlo se tím pádem ocitlo na dlažbě, ale naštěstí ne nadlouho. Soubor hraje od prosince v komfortnějším A studiu hradeckého Adalu, dříve PH studio, zrenovoval si i název: Hradecké.

Eva Horníčková
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':