Databáze českého amatérského divadla

Texty: Vsetín Gymnázium TGM, Bez roucha - na KP Forbína v Otrokovicích - R. Švehlík: Otrokovická forbína 2003. AS 2003, č. 2,

Divadelní soubor Masarykova gymnázia Vsetín
Michael Frain: Bez roucha (Za scénou)
Studentský divadelní soubor si tentokrát vybral žánr ve své dramaturgické historii neobvyklý – bláznivou crazy komedii britského autora Fraina. Mladí se poprali s náročným úkolem s chutí. Jejich provedení se vymyká běžnému průměru studentských inscenací. Rád bych zde vyzvedl práci režiséra Miroslava Urubka, jenž dovedl vykřesat z „adeptů herectví“ maximum. Tomáš Koňařík v roli Garryho a Kristýna Kocourková v roli Brook překvapili skvělými, hlasově i pohybově propracovanými výkony.
Tato inscenace nastolila i několik otázek. Především: Dobrá komedie sleduje i hlubší (mnohdy přímo nevyřčený) podtext. Mohou mladí herci přesně reprodukovat onu rovinu skrytých vztahů dramatických osob a jejich významové konotace? Zejména 1. dějství hry nás přesvědčuje o tom, že tento úkol je i pro profesionální herce těžký. Ona nerozlišenost či spíše vágnost mezi „civilní osobou“ a „hereckou postavou“ vytvářenou hercem přímo před zraky diváků vede ke zmatení divákovy mysli, umocněné rychle nasazeným tempem hereckých kreací. Ve druhé a třetí části, kdy se vztahy jednajících postav vyjasní, zmatenost ustupuje a divák se dobře baví. Paradoxně právě bláznivé situace jsou zdrojem divákovy katarze.
Příliš dlouhé představení je náročné na divákovu pozornost, proto je režisérem zvolený temporytmus hry příliš rychlý. Hercům by jistě prospělo více využívat větných střihů a dobře mířených pauz, které by více podpořily onu již zmiňovanou skrytou vztahovost.
Představení vsetínských studentů i s těmito připomínkami dokazuje, že v době degradace inteligentního humoru a míchání komediálních žánrů lze vytvořit stylově čistou inscenaci naplněnou radostí z hraní a invencí všech zúčastněných. Představení Vsetínských je zárukou dobré zábavy.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':