Databáze českého amatérského divadla

www odkazy: Říčany, Tyl

Název: Říčany, Tyl
Odkaz: http://dstyl.ricany.cz/
Text: DS Tyl Říčany
Historie a současnost divadelního spolku, chystané premiéry, fotogalerie
souboru, kontakty.

Ex www:
Divadelní spolek Tyl - Říčany

První archívní zmínka o činnosti říčanského divadelního spolku pochází z roku 1850. V roce 1922 přijal spolek název "Tyl" a od roku 1950 zůstal jediným souborem ve městě. Od té doby je s divadlem spojeno jméno Jiřího Šatopleta, herce, režiséra a do r.1994 vedoucího spolku. Od roku 1949 připravil soubor 53 inscenací, z nichž mnohé našly kladnou odezvu nejen u diváků, ale i u odborných porot. Bylo to zejména v době, kdy byl režisérem souboru Václav Špirit. Po jeho emigraci v roce 1982 se režie úspěšně ujal Karel Purkar. Soubor se několikrát dostal až na Jiráskův Hronov, naposledy s Rybou ve čtyřech v režii J. Wágnera. V této hře naposledy hrál Jiří Šatoplet.


Po roce 1989 soubor přišel o zřizovatele a proto se zaregistroval jako občanské sdružení.


V posledních letech se soubor snaží dát o sobě "vědět" mezi diváky i divadelníky. Připravil několik pohádek pro děti i představení pro dospělé.


Divadelní podzim Jiřího Šatopleta je každoroční nesoutěžní přehlídkou divadelních souborů. Říčanští diváci si již na pravidelné podzimní návštěvy divadla zvykli. V letošním roce (2003) se soubor představí hned dvěma premiérami - divadelní hrami: Věno slečny Laury a Lady Strass.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':