Databáze českého amatérského divadla

Texty: Turnov, divadelní studio A. Marek uvedlo v Činoherním klubu v Praze hru Sama Sheparda Láskou posedlí, 2010, inf.

Představení vznikla jako poděkování panu Miloslavu Holasovi, turnovskému herci, který na amatérském jevišti hraje od roku 1929.
Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2010 se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Sam Shepard: LÁSKOU POSEDLÍ, Překlad: Jaroslav Kořán
Režie: Jaroslav Šilas Stuchlík
Dramaturgie, scéna a asistent režie: Petr Haken
Hrají: Miloslav Holas, Lenka Meixnerová, Petr Haken, Jakub Chundela.

140 let SPOLKU DIVADELNÍCH OCHOTNÍKŮ v Turnově

Spolku divadelních ochotníků je 140 let. Měl své roky velké slávy i roky, kdy skomíral. Nikdy však nezanikl jako v jiných městech, kde mají také dlouhou tradici, ale často se dočteme, že v letech těch a těch se nehrálo.

Ovšem počátek tisíciletí zastihl turnovské divadlo v nebývalém rozkvětu kvantitativním i kvalitativním. V současné době máme dva loutkové soubory a dokonce tři činoherní, hudebka inscenovala dokonce i zpěvohru.

Zlí jazykové by mohli podotknout, ať raději dělají méně a kvalitně, ale ono se kvalitně pracuje. O kvalitách Čmukařů snad už nepochybuje ani ten nejzarytější skeptik a činohra se již také zařadila mezi pravidelné účastníky národních přehlídek. V letošním roce získala inscenace Tři sestry hlavní cenu na národní přehlídce Femad Poděbrady.

Amatérské divadelní dění v Turnově má také dvě významné přehlídky Modrého kocoura loutkářský Turnovský drahokam.

A tak v době, kdy slavíme kulaté výročí, nemusíme oprašovat staré fotografie, ale naše herecké „zlomte vaz“ zaznívá z jeviště v Turnově, ale i na mnoha štacích u nás i v zahraničí.

Pan MILOSLAV HOLAS se narodil v druhém roce nové republiky 13. listopadu 1919. Již v deseti letech vstoupil i na jeviště divadelní, když hrál v dětské inscenaci Kvapilovy Princezny Pampelišky. V roce 1940 se rolí myslivce v Čapkově Loupežníkovi stal řádným členem ochotnického spolku A. Marek. Do roku 1965 hrál v neuvěřitelných čtyřiceti inscenací (Jan v Nezbedném bakaláři; Kupec Štros v Mistrovi ostrého meče; Noc na Karlštejně, s níž turnovští ochotníci v roce 1945 zahajovali českou produkci v bývalém německém divadle v Liberci; žid Ševeles ve Fidlovačce; hostinský v Našich furiantech; Basilio v Lazebníku Sevilském; William Bloure v Deseti malých černoušcích). V 50. letech se objevuje ve hrách Paličova dcera, Evžen Oněgin, Tři mušketýři, Veselé paničky Windsorské, ale i v Kohoutově Takové lásce a jako Scaramouche v Lásky hře osudné. V 60. letech pak opět Loupežník, Jíra Danda v Chudáku manželovi či legendární Příliš štědrý večer, který mnohokrát vyprodal turnovské divadlo.

V 90. letech se jako jeden z mála starých bardů opět vrhá do práce a spolupracuje s Turnovským divadelním studiem: Vrchní v Baladě o lípě a duchař v Loupežníkovi.

Hra Láskou posedlí je inscenována jako poděkování Miloslavu Holasovi za jeho celoživotní lásku k divadlu.

Inscenace vznikla za finančního přispění Města Turnov.
Zdroj: radvan.pacl@cinoherniklub.cz
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':